Správy

V Lopušnej doline pribudne náhradný most: Kto zaplatí rekonštrukciu starého je zatiaľ otázne

Práce na vytvorení dočasného premostenia smerom do Lopušnej doliny zo Svitu finišujú. K oprave poškodeného mostu sa zatiaľ nik nemá.

Ilustračný obrázok k článku V Lopušnej doline pribudne náhradný most: Kto zaplatí rekonštrukciu starého je zatiaľ otázne
Zdroj: Mesto Svit

Už sa položila asfaltová vrstva na povrch, dosypali sa štrkodrvou krajnice, ktoré sa následne zhutnili a v pondelok (2.12.) boli nainštalované zvodidlá. Následne prebehne zmena dočasného dopravného značenia,“ priblížil Pavol Sedlák z referátu územného plánovania, výstavby a životného prostredia na Mestskom úrade vo Svite.

Pribudne dočasný most

Ešte počas tohto týždňa by mali pôvodný most, na ktorom je v súčasnosti obmedzená doprava, uzatvoriť a prechádzať sa bude po dočasnom moste. Ten má nosnosť do 20 ton, prejazdová rýchlosť po ňom je určená na päť až desať kilometrov za hodinu. Šírka jazdného pruhu je tri metre. Náklady na jeho výstavbu dosiahnu takmer 34.000 eur.

Rozpočet na budúcu demontáž a úplne odstránenie a vyčistenie dočasnej stavby je ďalších viac ako 31.000 eur,“ doplnila hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Dáša Jeleňová. Správa a údržba ciest PSK podľa nej koná na základe mimoriadnej situácie, ktorú v súvislosti s havarijným stavom mosta vyhlásilo mesto Svit 30. októbra. Financovanie dočasného riešenia je plne v réžii kraja.

Kto to zaplatí?

Po dočasnom moste budú autá prechádzať, aby sme mohli začať s rekonštrukciou pôvodného premostenia, ktoré je v havarijnom stave. Máme spracovaný proces zisťovania predbežnej ceny zákazky na projektovú dokumentáciu, avšak ďalší postup je predmetom rokovaní vedenia mesta a organizácií, ktorým tento most slúži,“ dodal Sedlák.

Mestu Svit totiž okrem mosta už ďalšie pokračovanie účelovej cesty nepatrí a samospráva nie je ani vlastníkom a ani správcom komunikácie nadväzujúcej od mosta do Lopušnej doliny. Zároveň je táto lokalita aj mimo katastrálneho územia Svitu.

K dohode zatiaľ nedošlo

Primátorka Svitu Dáša Vojsovičová v tejto súvislosti uviedla, že vyriešiť obnovu mosta tak nie je vôbec jednoduché. Mesto je síce jeho vlastníkom a správcom, mostný objekt však ústi do komunikácie, ktorá plní účel v prospech objektov nachádzajúcich sa v doline a niekoľkých obyvateľov priľahlého katastrálneho územia obce Lučivná. Miestna cesta, ktorá je klasifikovaná ako komunikácia slúžiaca mestu, sa končí práve týmto mostom.

Napriek našim snahám riešiť nevyhovujúci stav mostného objektu už skôr, nedošlo k dohode, ktorá by bola uspokojivá pre všetky zainteresované strany. Aj z toho dôvodu sa riadna rekonštrukcia mosta nezačala doposiaľ realizovať,“ skonštatovala primátorka.

Most do Lopušnej doliny využívajú jednak motoristi na prístup k rekreačným nehnuteľnostiam, počas zimy aj do tamojších lyžiarskych stredísk, zároveň cezeň prechádza aj množstvo cyklistov.

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie