Martin Sýkora Správy

V meste, kde každý všetko vie o každom a o všetkom: Odpočúvame v pokoji

Po tom, čo minulý týždeň predstavitelia Hokejového klubu Poprad na tlačovej konferencii informovali, že v kanceláriách tamojšieho zimného štadióna boli dlhší čas nainštalované odpočúvacie zariadenia, ukázalo sa, že neboli v Poprade jediné.

Ilustračný obrázok k článku V meste, kde každý všetko vie o každom a o všetkom: Odpočúvame v pokoji
Zdroj: TASR

Bývalý viceprimátor nepodozrieva nikoho

Bývalý viceprimátor a súčasný kandidát na primátora Igor Wzoš informoval, že ešte začiatkom roka si dal skontrolovať kanceláriu na Mestskom úrade (MsÚ) a certifikovaná spoločnosť mu potvrdila prítomnosť odpočúvacieho zariadenia. „Protokol hovorí o tom, že výsledok je pozitívny, že niekde v 220-voltovej sieti je zariadenie, ktoré javí známky zariadenia na odpočúvanie. Robila to autorizovaná firma. Ja sa neobávam toho, čo som v tej kancelárii povedal. Len sa žije zle s tým pocitom, že vám niekto stojí za chrbtom a počúva, to je jednoducho niečo, čo sa nepatrí, je to amorálne, to sa nemá robiť,„ konštatoval Wzoš, ktorý si dal kanceláriu skontrolovať po tom, čo zaznamenal isté úniky informácií. Nepodozrieva nikoho a nevie, kto za tým môže byť. „Nechcem byť súčasťou spravodajskej hry, ktorá sa hrá teraz pred voľbami. Je však šokujúce, že takéto veci sa dejú a dejú sa na úrovni takého mesta ako je Poprad. Som šokovaný aj z toho, že sa to malo diať aj na hokejovom štadióne,“ upozornil Wzoš, ktorý sa na základe tvrdení hokejového klubu rozhodol zverejniť aj svoje zistenia. Predpokladá, že po medializácii v tejto veci začne konať aj polícia.

Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Primátor zváži, čo s tým

Podozrenie z odpočúvania na MsÚ potvrdil aj primátor Popradu Jozef Švagerko, ktorý ho zaznamenal ešte na začiatku svojho volebného obdobia. „Keď som tu prišiel, tak sme zistili že v rozdvojke, v prenosnom telefóne aj v elektroinštalácii je odpočúvacie zariadenie podobné ako to na zimnom štadióne, mám o tom oficiálny záznam. To zariadenie funguje a je aktívne aj tu v mojej kancelárii a myslím si, že aj práve teraz nás môže niekto počúvať," uviedol Švagerko. V minulosti sa mu nezdalo vhodné s tým vyjsť na verejnosť, pretože sa podľa jeho slov nemal čoho obávať a v kancelárii nepovedal nič, čo by ho mohlo ohroziť.

„Tým, že sa to dostalo na verejnosť, tak zvážim, čo s tým. Neviem, kto to tu mohol nainštalovať a nepátral som ani po tom, kedy k tomu mohlo dôjsť," dodal primátor.

Na popradskom štadióne našli odpočúvacie zariadenie vlani pred koncom sezóny. Podľa podpredsedu HK Poprad a.s. Neklana Herolda prestala fungovať zásuvka a pri oprave objavili neznáme zariadenie. Postupne mali zistiť, že ploštice sa nachádzajú aj v ďalších miestnostiach. Herold nechcel špekulovať, kto ich tam mohol dať, určité indície však má. Klub zvažuje podať podnet na políciu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM