Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  20 °C
Pavol Krupka Kultúra

V Novom Smokovci znela duchovná hudba

Naša miniséria reportáží z medzinárodného hudobného festivalu Šengenský poludník 2011 pokračuje druhou časťou. Presunuli sme sa do Nového Smokovca, kde vrámci putovania za poslucháčmi vystúpil ukrajinský zbor Halycki peredzvony.

V repertoári tohto dvadsaťčlenného speváckeho telesa prevláda duchovná hudba. Zahŕňa ukrajinskú a európsku duchovnú pieseň a zborový repertoár klasikov východnej Európy z 19. a 20. storočia (z Ukrajiny, Litvy či Estónska). Zbor však spieva aj ukrajinské národné piesne a do koncertného programu občas zaradí aj americký spirituál. Bohužiaľ, koncerty klasickej či duchovnej hudby sa často stretávajú s nízkym záujmom poslucháčov. Dodajme, na škodu ich samých. V nedeľný podvečer však do kostola sv. Petra a Pavla prišli. Nečudo, naši východní susedia sú všeobecne známi vysokou úrovňou vokálneho umenia. Samozrejme, Tatranci i hostia sa v priestore nádherného kostola nesklamali, Ukrajinci spievali výborne. Vystúpenie ich komorného zboru Halycki peredzvony navyše mnohých prenieslo do vyšších, duchovných sfér.

//Obsiahlejší zostrih koncertu v HD kvalite sme umiestnili aj na stránku portálu YouTube: http://www.youtube.com/watch?… //

Posledný, tretí tatranský koncert sa uskutoční v sobotu 23. júla v sanatóriu v Tatranskej Kotline.

//O festivale Šengenský poludník a o hudobných podujatiach pod Tatrami sme písali v týchto príspevkoch:

http://www.poprad24.sk/clanky?… http://www.poprad24.sk/clanky?… http://www.poprad24.sk/clanky?… //

V Novom Smokovci znela duchovná hudba
1
Galéria
UkrajinskyZbor
13
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.