Webnoviny - Rôzne

V piatok bude pod Tatrami viac sanitiek

V Poprade a Vysokých Tatrách sa začína XXI. ročník súťaže posádok záchranných zdravotných služieb s medzinárodnou účasťou Záchrana 2011.

POPRAD 22. septembra (WEBNOVINY) – „Máme dve súťažné kategórie, posádky rýchlej lekárskej pomoci s lekárom a dvojčlenné posádky rýchlej lekárskej pomoci bez lekára. Posádka, ktorá túto súťaž vyhrá, má právo organizovať podujatie vo svojom regióne. Popradská posádka rýchlej lekárskej pomoci vlani vyhrala túto súťaž,“ uviedla pre SITA Marianna Kállayová z organizačného štábu súťaže. Slovenská súťaž posádok záchranných služieb je jednou z najstarších záchranárskych súťaží vôbec. V posledných ročníkoch sa koná už aj s medzinárodnou účasťou. Tohto roku sa na súťaži zúčastnia aj posádky z Českej republiky.

Súťaž je rozdelená do dvoch etáp, nočnej a dennej

V každej etape je niekoľko súťažných úloh, ktorými musia prejsť všetky súťažné posádky. Posádky majú nasimulované bežné situácie, s ktorými sa stretávajú každý deň v praxi. „Súťaž je dobrá na to, aby si záchranári trénovali svoje schopnosti a teoretické vedomosti aj v praxi. Po každej súťažnej úlohe je vyhodnotenie, takže záchranári sa dozvedia, kde urobili chybu a ako mali postupovať správne,“ uviedla Kállayová. Na niektoré úlohy sa bude môcť pozerať aj verejnosť, iné ako napríklad v diaľničnom tuneli Bôrik, budú pre verejnosť neprístupné.

Pod Tatrami predstaví vyše 100 záchranárov zo Slovenska a Čiech

V Poprade a okolí bude súťažiť 22 posádok rýchlej lekárskej pomoci v zložení lekár, záchranár a vodič a 20 posádok rýchlej zdravotnej pomoci v zložení záchranár a vodič. Spolu sa pod Tatrami predstaví viac ako 100 záchranárov zo Slovenska a Čiech. Zo Slovenska sa zúčastnia posádky všetkých veľkých, ale aj mnohých menších poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, vrátane posádky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Bratislavy, ale aj posádky Slovenského Červeného kríža.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Záchrana 2011 sa uskutoční v sobotu 24. septembra o 15:00 na Námestí sv. Egídia v Poprade. Dlhoročnou tradíciou súťaže Záchrana je „spanilá jazda“ sanitiek mestom a mestskými časťami po vyhlásení výsledkov. Každý rok je to jedinou príležitosťou, kedy verejnosť môže sledovať kolónu desiatok blikajúcich a húkajúcich sanitiek.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM