Kultúra

V Poprade oslávime veľký moment nášho mesta: Deň, keď sa 3 mestečká zlúčili do jedného!

Hoci Poprad existoval ako samostatné mestečko aj pred rokom 1945, spojením sa s Veľkou a Spišskou Sobotou vzniklo veľké mesto s názvom Poprad. A to už stojí za oslavy. Tých si v podobe rôznych podujatí samospráva pripravila hneď niekoľko.

Ilustračný obrázok k článku V Poprade oslávime veľký moment nášho mesta: Deň, keď sa 3 mestečká zlúčili do jedného!
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Podtatranská metropola si na prelome rokov pripomenie 70. výročie od spojenia sa s Veľkou a Spišskou Sobotou. „Mesto Poprad bolo pred rokom 1946 menším mestečkom, potom sa rozhodlo o spojení troch miest, Popradu, Veľkej a Spišskej Soboty, čo malo za následok, že už v 80. rokoch minulého storočia tu žilo okolo 56 000 obyvateľov. Nebolo to ľahké, ale dnes sa dá povedať, že to bolo dobré rozhodnutie a Poprad patrí z regionálneho hľadiska medzi najvýznamnejšie slovenské mestá,“ konštatoval primátor mesta Jozef Švagerko.

70 rokov v spoločnom meste

Miestna samospráva chce toto jubileum aj patrične osláviť, preto pripravila na záver tohto roka a začiatok budúceho niekoľko podujatí. Zbor povereníkov schválil zlúčenie troch mestečiek 6. septembra 1945, následne 3. októbra toho istého roku povereníctvo vnútra schválilo zlúčenie Popradu, Veľkej a Spišskej Soboty do jednej obce pod názvom Poprad s právnym účinkom od 1. januára 1946. 

„Dôležitý je tiež dátum 23. októbra 1945, kedy sa v Redute stretli traja členovia mestských národných výborov s asi 400 občanmi, aby si zvolili spoločný mestský národný výbor a nového hlavného zástupcu mesta,“ doplnil Švagerko. Práve na piatok 23. októbra preto mesto pripravilo slávnostný program – 70 rokov v spoločnom meste. Podujatie sa uskutoční v kine Tatran, ktoré je súčasťou Reduty, kde sa uvedená historická udalosť konala. V programe vystúpi aj niekoľko historikov, ktorí odprezentujú jednotlivé udalosti pri vzniku spoločného mesta Poprad aj to, čo sa udialo potom. K Veľkej a Spišskej Sobote sa totiž postupne pridali aj ďalšie mestské časti Stráže, Kvetnica a Matejovce a vznikli aj sídliská. Mesto plánuje tento program neskôr predstaviť aj verejnosti vo viacerých reprízach.

Nové logo i Hrnčiarsky bál

Samospráva pripravila v rámci výročia aj ďalšie aktivity. „Študentom stredných odborných škôl na území mesta sme zadali tému na stredoškolskú odbornú činnosť o tom, ako by chceli vidieť Poprad v roku 2045, teda 100 rokov od spojenia. Aktivita Moje mesto Poprad už prebieha, študenti v prácach budú riešiť, ako by v našom meste mohla o 30 rokov vyzerať kultúra, priemysel, doprava či cestovný ruch. To všetko by malo vyvrcholiť študentskou konferenciou, na ktorej budú študenti svoje výsledky prezentovať. Ich práce potom uložíme do trezoru a o 30 rokov si ľudia, ktorí budú na týchto miestach, overia, či sa vízie študentov naplnili, alebo nie,“ doplnil hovorca mesta Poprad Marián Galajda.

Pri príležitosti výročia samospráva vytvorila aj nové logo, ktorého súčasťou sú erby všetkých mestských častí a číslo 70. Vyvrcholením aktivít bude 3. januára Hrnčiarsky bál v Aréne Poprad, spojený s operetou v podaní banskobystrickej Štátnej opery, vystúpi tiež orchester a tanečníci z baletnej zložky. „Akcie budú postupne pribúdať, hovoríme napr. o znovuotvorení Kina Tatran, ktoré s históriou mesta tiež súvisí, pripravujeme aj putovnú výstavu o živote mesta za posledných 70 rokov, bude toho viac,“ doplnil Galajda. 

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie