Monika Vengrínová Rôzne

V Poprade žijú tisícky psov... Koše na exkrementy v meste nenájdete, vysávače však áno!

Majiteľov psov neustále pribúda. Štvornohého domáceho miláčika si zaobstaráva čoraz viac rodín, párov či osamelých dôchodcov. A i napriek tomu, že v Poprade žijú tisíce psov, samospráva na psíčkarov, podľa ich slov, akosi nemyslí.

Ilustračný obrázok k článku V Poprade žijú tisícky psov... Koše na exkrementy v meste nenájdete, vysávače však áno!
Zdroj: TASR

„V mnohých iných mestách sú koše na psie exkrementy na každom rohu. Psíčkari majú vyhradené plochy, kde svojich miláčikov môžu pustiť na voľno bez vôdzky a kým oni sa rozprávajú s ostatnými majiteľmi psov, ich štvornohí kamaráti sa môžu dosýta vybehať s inými psami. V Poprade takéto možnosti nie sú,“ sťažuje sa mladá majiteľka kokeršpaniela.

Popradčania za svoje psy platia ročnú daň vo výške štyridsať eur, a to v prípade, že pes s nimi býva v bytovom dome alebo v nehnuteľnosti slúžiacej na podnikateľské účely. Daň za psa v rodinnom dome je mestom vyrúbená na dvadsať eur. 50%-nú úľavu na dani majú len osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Tieto daňové príjmy slúžia na zabezpečenie financovania samosprávnych činností mesta.

Na poriadok dohliada mestská polícia

Špeciálnych košov na psie exkrementy sa však psíčkari, platiaci za svojho psa dane, zrejme nedočkajú. „V novovybudovanom parku na Juhu III boli inštalované originálne nádoby na psie exkrementy, ktorých súčasťou boli i sáčky určené na ich zber. Tieto nádoby však boli v priebehu mesiaca poškodené, mesto preto toho času nad inštaláciou ďalších neuvažuje,“ informoval Marek Bystrý z Oddelenia životného prostredia na MsÚ v Poprade s tým, že v Poprade je rozmiestnený dostatok smetných nádob a nádob na komunálny odpad pred bytovými domami, prostredníctvom ktorých je možné zbavovať sa psích exkrementov.

Či by však boli koše určené špeciálne na psie exkrementy výzvou upratovať po svojich štvornohých miláčikoch aj pre tých, ktorí túto svoju povinnosť zanedbávajú, je otázne. Preto na verejný poriadok a znečisťovanie verejných priestranstiev aj po psoch neporiadnych psíčkarov dohliada mestská polícia.

Plochy pre voľný pohyb psov nebudú

Mesto tiež zabezpečuje a financuje čistenie verejnej zelene od psích exkrementov, s výnimkou obdobia snehu, a to s pomocou špeciálnych vysávačov, ktoré samospráva kúpila pred štyrmi rokmi. „Mesto Poprad pravidelne, približne každý druhý týždeň tiež prehrabáva a preosieva pieskoviská a zabezpečuje pravidelnú každoročnú výmenu a dopĺňanie piesku,“ uviedol Bystrý.

Problémom psíčkarov však nie sú len absentujúce koše na exkrementy, ale i plochy, kde by sa ich miláčikovia mohli vybehať a kde by sa nemuseli báť o ich život či pokuty od mestskej polície. A kým v iných mestách sú takéto plochy samozrejmosťou, v Poprade je veľké množstvo miest, kde je voľný pohyb psa zakázaný. Samospráva však zmenu neplánuje. „Nakoľko nie je z hygienického a zdravotného hľadiska žiaduce koncentrovať na jednom mieste veľké množstvo psov, mesto o vyhradení plochy pre ich voľný pohyb nateraz neuvažuje,“ dodal Bystrý.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie