Martin Sýkora Samospráva

V popradskej MHD spustili testovaciu prevádzku prvého slovenského elektrobusu

Prvý slovenský plne elektrický autobusbude od budúceho týždňa zaradený do testovacej prevádzky v MHD Poprad. Určite bude pútať zrak zvedavcov.

Ilustračný obrázok k článku V popradskej MHD spustili testovaciu prevádzku prvého slovenského elektrobusu
Zdroj: TASR

Prvý slovenský plne elektrický autobus bude jazdiť v testovacej prevádzke v rámci mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Poprade. Ten mal premiéru na výstavbe BUSWORLD 2017 vlani v belgickom meste Kortrijku a pod Tatrami ho predstavili v utorok. „Vývoj prvého typu, ktorý bude jazdiť v Poprade, trval dva roky, k dispozícii je už aj druhý typ, ktorý prešiel určitými úpravami,“ uviedol na tlačovej konferencii v Poprade obchodný riaditeľ spoločnosti Troliga Bus, s.r.o., Levoča Branislav Mitrovčák.

Plne elektrický, nabíja sa 4 hodiny

Vozidlo funguje plne na elektrický pohon, vnútorné priestory sú vykurované prostredníctvom zvyškového tepla, ktoré sa používa na chladenie elektropohonov. Nabíja sa štyri hodiny, predpoklad je, že na jedno nabitie dokáže prejsť 200 kilometrov. „Autobus bol testovaný v hornatom teréne v plnom zaťažení, v lete aj v zime, a dokáže jazdiť v teplotách od mínus 40 do plus 60 stupňov Celzia, takže zvládne aj extrémnejšie poveternostné podmienky. Náklady na prevádzku elektrobusu sú podstatne nižšie ako pri klasickom dieselovom vozidle. Ďalšia vec, ktorú nie je potrebné riešiť, sú servisné náklady, nemení sa olej, filtre, nie je tam prevodovka a ďalšie veci sú omnoho lacnejšie. Vstupná cena je však vyššia oproti dieselovému autobusu,“ objasnil Mitrovčák. Podľa neho budúcnosť patrí elektricky poháňaným vozidlám, v tejto súvislosti by však výrobca privítal pomoc zo strany štátu.

Popradský elektrobus 01/2018
6
Galéria

Súčasťou aj GPS

Popradská samospráva vlani v decembri schválila zmluvu na prevádzkovanie MHD s opciou na ďalších päť rokov so Slovenskou autobusovou dopravou Poprad, a. s. V popradskej MHD chýbali autobusy, ďalším cieľom je teda zvýšenie komfortu cestovania, napríklad aj zavedením GPS a využitím tzv. inteligentných zastávok. Mesto Poprad chce v tejto súvislosti riešiť aj problém integrovanej osobnej dopravy v regióne, najmä prepojenie MHD s medzimestskou autobusovou aj vlakovou dopravou.

Budúcnosť je zelená

„Technológie sa vyvíjajú, v tomto smere sme opatrní, uvidíme, ako sa elektrobusu bude dariť. Možno si budeme môcť do budúcna nakúpiť aj vlastné elektrobusy. Keď bude vyhlásená výzva na predkladanie žiadostí o pridelenie prostriedkov z fondov Európskej únie, zvážime aj túto možnosť,“ zdôraznil popradský primátor Jozef Švagerko s tým, že víziou mesta je v budúcnosti využívať v rámci MHD len elektrobusy, aby bola prevádzka čo najekologickejšia a najlacnejšia. Vozový park v Poprade sa okrem uvedeného elektrobusu rozšíril aj o šesť nových dieselových autobusov. Postupne do testovacej prevádzky zavedú aj druhý novší typ elektrobusu.

Zdroj: Dnes24.sk

V utorok predstavili zástupcovia mesta aj nový vyhliadkový vláčik, ktorý by mal podľa primátora jazdiť v rámci MHD do viacerých mestských častí. Doposiaľ si radnica na letnú sezónu vláčik požičiavala a návštevníkov i obyvateľov vozil len z centra do mestskej časti Spišská Sobota.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie