Monika Vengrínová Rôzne

V rómskej osade vyrastie komunitné centrum: Tešiť sa môžu i na modernú techniku!

V rómskej osade neďaleko obce Veľká Lomnica sa dnes začala výstavba komunitného centra. Slúžiť bude na voľnočasové aktivity rómskych detí, ich rozvoj a na zvyšovanie ich vzdelanosti.

Ilustračný obrázok k článku V rómskej osade vyrastie komunitné centrum: Tešiť sa môžu i na modernú techniku!
Zdroj: TASR

„Obec získala prostriedky z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka prostredníctvom Regionálneho operačného programu vo výške 279 tisíc eur, po verejnom obstarávaní sa cena stavby znížila na cca 230 tisíc eur. Výstavba by mala byť ukončená v júni 2015,“ uviedol starosta obce Veľká Lomnica Peter Duda.

Priestor pre CVČ i cirkev

V komunitnom centre nájdu po jeho dobudovaní a sprevádzkovaní priestor pre voľnočasové aktivity jednak pracovníci centra voľného času, ale aj cirkev, ktorá robí rôzne animačné činnosti v tejto komunite. „V centre vzniknú dva veľké priestory na zhromažďovanie a spoločenské aktivity, zároveň tu bude k dispozícii moderná výpočtová technika a súčasťou projektu bolo aj obstaranie hudobných nástrojov. Som presvedčený, že aj vďaka tomuto projektu vyjdú z rómskej osady nové talenty,“ dodal Duda.

Podľa neho dôjde vďaka komunitnému centru k zmysluplnému naplneniu voľného času rómskych detí a zároveň sa zvýši vzdelanostná úroveň, vedomosti a zručnosti komunity. Starosta sa stretol v rómskej osade s rôznymi názormi na toto zariadenie, komunita si však podľa neho ešte nedokáže uvedomiť to, čo im komunitné centrum v konečnom dôsledku prinesie. „Vznikne tu priestor na stretávanie sa a na ich vlastný rozvoj,“ zdôraznil. V rómskej osade žije v súčasnosti asi 1800 obyvateľov.

V SR vyrastie 54 komunitných centier

Komunitné centrum vo Veľkej Lomnici je prvé na Slovensku, ktoré sa po verejnom obstarávaní začalo stavať. Následne vyrastie v SR celkovo 54 takýchto centier, podporené sú z fondov Európskej únie. „Komunitné centrum bude plne organizované, bude napojené na kompletnú infraštruktúru, poskytovať môže napr. aj doplnkové služby z oblasti hygieny. Je dôležité, aby obce žiadali o takúto pomoc a výstavbu komunitných centier, ktoré sú aj v zahraničí overeným nástrojom na integráciu skupín, ktoré s tým majú problém,“ dodal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák s tým, že centrum by malo predovšetkým organizovať život v osade.

Nové komunitné centrum vyrastie na pozemku, ktorý je v 100-percentnom vlastníctve obce. V osade je však väčšina pozemkov nevyrovnaných a patria mnohým vlastníkom. „Napríklad na pravej strane osady sú pozemky, kde je podľa mojich informácií až 16 spoluvlastníkov, sú ešte časti parciel v osade, ktoré sú vo vlastníctve Slovenského pozemkového fondu alebo bývalého urbáru,“ dodal Duda. Na výstavbu komunitného centra budú dohliadať aj aktivační pracovníci. Starosta verí, že aj napriek zvýšenému pohybu detí v komunite, nedôjde k žiadnemu incidentu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM