Tlačové správy

V „starom gympli“ cez ERASMUS+ pozerajú do budúcnosti

Reč bude o učiteľoch Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade. Pred viac ako rokom začali pripravovať projekt spolufinancovaný Európskou úniou prostredníctvom programu ERASMUS+ s názvom Vzdelávanie – kľúč k našej budúcnosti.

Ilustračný obrázok k článku V „starom gympli“ cez ERASMUS+ pozerajú do budúcnosti
Zdroj: Gymnázium Kukučínova Poprad

No a predstavte si, uspeli! Sú jednou z niekoľkých mála škôl na Slovensku, ktorých pedagógovia dostávajú šancu vycestovať na týždňové stáže do rôznych krajín Európskej únie. Majú tak možnosť odhaľovať metódy práce v iných vzdelávacích systémoch, naberajú inšpiráciu, ako skvalitniť výučbu u nás. Konečným cieľom má byť totiž aplikovať tie najlepšie odpozerané veci do nášho výchovno-vzdelávacieho procesu. Iná cesta, ako sa vyrovnať tým najlepším, ale zároveň aj vyhnúť sa ich chybám, azda ani neexistuje.

A tak sa „starogymplácki“ učitelia rozbehli po Európe. Ešte na konci predchádzajúceho kalendárneho roka otvorili svoj účet v štátnej škole Instituto Statale di Istruzione Secondaria Superiore „Ettore Majorana“ – Santa Maria a Vico neďaleko Neapola v Taliansku. Na konci minulého školského roka pribudlo Španielsko s partnerskou školou v mestečku Alcalá de Henares neďaleko metropoly Madrid. V tomto školskom roku to bola stáž v strednej škole I. E. S. La Laboral de La Laguna na ostrove Tenerife a zatiaľ poslednou bola hospitácia v mestečku Skövde 150 km severovýchodne od švédskeho Göteborgu v súkromnej strednej odbornej škole Drottning Blankas Gymnasieskola.

Čo mali všetky spomínané študijné pobyty spoločné? „Zoznámili sme sa s inými formami a metódami vzdelávania. Utvrdili sme sa v tom, že učitelia na celom svete toho máme veľa spoločného. Na prvom mieste je to láska k povolaniu, k de­ťom a náš cieľ poskytnúť im čo najviac zaujímavých informácií,“ tvrdia unisono všetky štyri účastníčky kľúčových akcií 1 (KA1) programu ERASMUS+ .

Počas svojich výjazdov absolvovali v partnerských školách hospitácie na rôznych vyučovacích hodinách. Zisťovali nielen to, ako sa v iných krajinách učí, ale aj ako sa realizuje výchovný proces, aké možnosti ponúkajú svojim študentom školy pri realizácii ich mimoškolských záujmov. Zároveň sa im otvorili doteraz nevídané možnosti spoznávať reálie danej krajiny, ich kultúru, zvyky… Keďže základným komunikačným jazykom je počas týchto stáží angličtina, vytvára sa tým aj priestor na skvalitnenie vlastných jazykových schopností.

Všetci talianski kolegovia boli veľmi milí a ústretoví. Všetky získané kontakty sme sa rozhodli využiť pre budúcu spoluprácu v ďalších projektoch. Množstvo získaných nápadov sa budem snažiť využiť vo svojej ďalšej práci,“ zhodnotila svoj pobyt pod Vezuvom informatička Denisa Slavkovská.

Počas pobytu v Španielsku som spoznala inšpiratívnych ľudí, ktorí mi darovali nielen kúsok svojho času, priateľský prístup, otvorenú myseľ, ale odhalili mi aj kúsok svojho srdca,“ uviedla po návrate z Madridu Daniela Kopinská, vyučujúca v starom gympli chémiu.

Učitelia, s ktorými som sa na Tenerife v najväčšej tamojšej strednej škole stretla, boli veľmi ústretoví, otvorení a priateľskí, zvedaví na našu krajinu, na našu školu i na naše zvyky a národnú kuchyňu. Pobyt zanechal vo mne mimoriadne pozitívne dojmy. Doniesla som si mnoho nápadov. Budem sa snažiť pretaviť ich do svojej praxe, posunúť informácie a poskytovať získané skúsenosti svojim kolegom a študentom,“ pridala sa angličtinárka Andrea Kozubíková.

Program ERASMUS+ je skvelý projekt. Umožnil mi nazrieť do švédskeho vzdelávacieho systému. Je to niečo úplne iné, ako v našom školstve. V mnohom inšpirujúce, v niečom však aj výstražne dvíhajúce prst. Bolo by skvelé dostať to dobré aj k nám. A, samozrejme, múdro sa poučiť na ich chybách,“ uzatvára mozaiku postrehov Iveta Šatanková, zástupkyňa riaditeľa v Gymnáziu na Kukučínovej ulici v Poprade.

Áno, v niečom mierne zaostávame, v niečom by sme však mohli byť zase inšpiráciou my. Takéto výmenné pobyty nám ale predovšetkým otvárajú oči. Chceme patriť do vyspelej Európy. Jednou z ciest je skvalitniť školskú výučbu i výchovu. Azda niet pochýb, že musíme zachytiť moderné trendy. V starom gympli idú na to veľmi dobre. Nežijú len prítomnosťou, ale najmä pozerajú do budúcnosti. Projektom v rámci programu ERASMUS+ dvíhajú kvalitatívnu úroveň svojich učiteľov aj kredit školy. Tým stavajú základy úspešného uplatnenia sa pre svojich terajších i budúcich žiakov.

Zdroj: Gymnázium Kukučínova Poprad

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Gymnázium Kukučínova Poprad
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM