Peter Handzuš Rôzne

V TANAPe horelo vlani štyrikrát

Štyri požiare zaznamenali vlani Štátne lesy Tatranského národného parku v nimi spravovanom území.

Začiatkom marca horela lúka nad obcou Stráne pod Tatrami v ochrannom obvode Tatranské Matliare. Rýchlo šíriaci sa oheň k lesu sa hasičom z Kežmarku a lesníkom podarilo včas uhasiť. Lesný porast tak oheň nepoškodil, škody nevznikli žiadne.

O dva dni horelo nad obcou Stráne pod Tatrami opätovne. Oheň sa však tentoraz rýchlo šíril všetkými smermi a napriek veľkému úsiliu hasičov a lesníkov sa rozšíril aj do blízkych lesných porastov. Oheň poškodil takmer 33 hektárov lesa, z toho 1,1 hektára vo vlastníctve štátu v správe Štátnych lesov TANAPu. Suchá tráva horela v apríli v blízkosti Nového Smokovca. Požiar, ktorý sa rozšíril na ploche 1200 metrov štvorcových, zlikvidovala zásahová jednotka Hasičského a záchranného zboru Poprad. Oheň nezasiahol lesný porast, škoda na majetku vo vlastníctve štátu tak nevznikla žiadna.

Štvrtý a zároveň poslednýkrát v minulom roku horelo na území TANAPu v septembri v okolí pod Vyšnými Hágami. Na ploche približne 300 metrov štvorcových horela tráva a kopa haluziny po spracovanej kalamite. Škoda na lesnom poraste nevznikla. Pravdepodobnou príčinou požiarov v troch prípadoch bolo vypaľovanie trávy, v jednom horela tráva pri havárii osobného motorového vozidla. Viac ako 7000-hektárové kalamitné územie TANAPu, vrátane rozsiahlej plochy suchých lesných porastov v bezzásahovom území, je v súčasnosti z hľadiska možnosti vzniku požiaru najrizikovejším územím TANAPu. ŠL TANAPu budú preto v tomto roku vo zvýšenej miere vykonávať hliadkovaciu činnosť v oblastiach poškodených kalamitou.

V rokoch 2005 až 2011 bolo v území TANAPu v správe Štátnych lesov TANAPu 26 požiarov, ktoré poškodili viac ako 450 hektárov lesných pozemkov. Škody na majetku štátu sa vyšplhali na viac ako 1,12 milióna eur. Najčastejšou príčinou vzniku požiaru bol odhodený ohorok cigarety, vypaľovanie trávy a úmyselné podpálenie. Extrémnym bol rok 2005, počas ktorého horelo v predmetnom území až 12-krát. Pritom najväčší bol požiar z 30. júla, ktorý zasiahol plochu 230 ha a za sebou zanechal škody presahujúce 565 tisíc eur.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie