Webnoviny - Rôzne

V Tatrách a v Malej Fatre trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Na horách bolo dnes ráno väčšinou polooblačno, miestami bola hmla. Mierne sa ochladilo, teplota vzduchu sa pohybovala od -11 °C do -1° C.

Fúkal len mierny vietor prevažne východných smerov s rýchlosťou do 20 km/h. Za uplynulých 24 hodín pripadol už len na niektorých miestach poprašok nového snehu. Z rána je sneh premrznutý, miestami s kôrou, popoludní je sneh vlhký, vo vyšších polohách suchý, vetrom ubitý, naviaty do snehových vankúšov a snehových dosiek. Snehová pokrývka sa vplyvom ochladenia postupne stabilizuje, ale v popoludňajších hodinách môže dôjsť k samovoľného vzniku lavín najmä na slnkom osvetlených extrémne strmých trávnatých svahoch so sklonom nad 35 stupňov.

V Západných a Belianskych Tatrách a v Malej Fatre v popoludňajších hodinách naďalej trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V dopoludňajších hodinách je v uvedených pohoriach mierne lavínové nebezpečenstvo. Vznik lavín je pravdepodobný už pri malom mechanickom zaťažení snehovej pokrývky na slnkom osvietených trávnatých svahoch. Ojedinele je možný zásah údolných polôh stredne veľkými samovoľnými lavínami. Horská záchranná služba neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne osobám bez znalostí lavínovej problematiky. Vo Vysokých a Nízkych Tatrách je v popoludňajších hodinách mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V dopoludňajších hodinách je malé lavínové nebezpečenstvo – prvý stupeň. Malé lavínové nebezpečenstvo je tiež vo Veľkej Fatre.

Predpokladaný stupeň lavínového nebezpečenstva na utorok 20. októbra: druhý stupeň – v Západných a Vysokých Tatrách a v Malej Fatre, prvý stupeň – v Nízkych Tatrách a vo Veľkej Fatre.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie