Ľubomír Hudačko Správy

V Tatrách je zastaralé osvetlenie s poruchami: Niekde budú musieť vymeniť celé stĺpy

Mesto Vysoké Tatry chce zrekonštruovať verejné osvetlenie, na tento zámer plánuje získať prostriedky z externých zdrojov.

Ilustračný obrázok k článku V Tatrách je zastaralé osvetlenie s poruchami: Niekde budú musieť vymeniť celé stĺpy
Zdroj: Facebook.com/Poprad - oficiálna stránka mesta

Potvrdil to primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák s tým, že chcú vymeniť všetky svietidlá od Podbanského až po Tatranskú Kotlinu.

Aktuálne samospráva realizuje audit pôvodného projektu.

„Pred piatimi rokmi poslanci neschválili pôvodný projekt, čo je škoda, pretože vtedy boli náklady na úrovni cez milión eur. Máme už zastaralé osvetlenie, kde je dosť vysoká poruchovosť. Nechceme sa znova dostať do situácie ako v minulosti, keď sme pre zvýšené ceny energií boli nútení verejné osvetlenie vypínať,“ zdôvodnil primátor.

Celé stĺpy

Predpokladá, že na niektorých miestach bude potrebné vymeniť nielen podzemné vedenie, ale celé stĺpy verejného osvetlenia.

Pôjde podľa Štefaňáka o pomerne náročný projekt, keďže vo všetkých mestských častiach je v súčasnosti viac ako 1 800 svetelných bodov a je predpoklad, že sa toto číslo ešte zvýši. Po obnove však samospráva ráta so značnými úsporami na energiách.

Budúci rok?

„Musíme urobiť nový audit a uvidíme, čo všetko sa za tie roky zmenilo, a podľa toho budeme vedieť aj celkové náklady,“ dodal Štefaňák. V lete chce mesto naštartovať celý proces a v prípade schválenia prostriedkov by k výmene osvetlenia došlo v priebehu budúceho roka.

Tatranská samospráva má pripravené aj dva ďalšie projekty na zateplenie školských budov v Dolnom Smokovci a v Tatranskej Lomnici. V súčasnosti podľa primátora čakajú už len na vhodné výzvy z plánu obnovy.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM