Peter Handzuš Krimi

V Tatrách trvá mierne a vo Fatrách malé lavínové nebezpečenstvo

Vo vysokohorskom teréne Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň, vo Fatrách iba malé, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Vo všeobecnosti dobre spevnená snehová pokrývka je na miestach s väčším množstvom nového naviateho snehu len slabo spevnená. Jej dodatočné zaťaženie môže zapríčiniť uvoľnenie lavíny. „Pri pohybe v exponovanom teréne treba zhodnotiť lokálne podmienky,“ zdôraznil Lizuch.
Dnes ráno bolo na horách jasno až polojasno. Pri výraznom ochladení sa teplota vzduchu pohybovala od –15 do –2 stupňov Celzia. Na hrebeňoch fúkal silný až prudký vietor prevažne severných smerov s rýchlosťou do 60 km/h. Počas uplynulých 24 hodín pripadlo do 1 cm snehu iba v najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier.
Silný vietor rozložil nový sneh z predchádzajúceho sneženia veľmi nerovnomerne. Previal ho do rôznych terénnych nerovností a žľabov a vytvoril tam nafúkané málo stabilné snehové dosky a vankúše. Horské chrbty a hrebene sú miestami vyfúkané až na trávnatý či skalnatý podklad.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM