Pavol Krupka Rôzne

V Tatranskej galérii čítali mená obetí holokaustu

V nedeľu 25. marca uplynie 70 rokov, čo z popradskej železničnej stanice vypravili prvý transport židovských žien a dievčat do koncentračného tábora v Osvienčime. Pri tejto príležitosti sa vo štvrtok v Tatranskej galérii v Poprade čítali mená obetí h

„Generácia holokaustu pomaly odchádza, práve preto je nevyhnutné hovoriť a spomínať, aby to, čo už nebudú môcť povedať svedkovia o zverstvách, zachytili dejiny pre nadchádzajúce generácie,“ zdôraznil riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Na čítaní mien sa zúčastnila aj Edita Grosmanová, ktorá bola v prvom transporte z Popradu do Osvienčima a pobyt v koncentračnom tábore prežila. Jej manželom bol Ladislav Grosman, autor scenára oscarového filmu Obchod na korze.

„Ja mám určité poslanie, nás sa vrátilo niekoľko a myslím si, že preto, aby sme hovorili. Nemyslím si, že sme boli lepší ako tí, čo sa nevrátili, možno je to taká fatalistická myšlienka, ale ja si myslím, že sme ostali nažive preto, aby sme o tom všetkom hovorili,“ povedala Grosmanová. Stotožňuje sa teda s výrokom amerického židovského spisovateľa Chaima Potoka, ktorý hovorí, že bez rozprávania, by nebola história. „Budem hovoriť, pokiaľ budem živá, kým bude môj mozog ešte pracovať, ja musím hovoriť, je to moja povinnosť,“ uzavrela Grosmanová.

Pri príležitosti 70. výročia prvého transportu dnes (v piatok 23. marca) skoro ráno vypravili aj spomienkový vlak do Osvienčimu. Presne v deň výročia, teda v nedeľu 25. marca, bude spomienka pokračovať, a to kladením vencov pri pamätníku na popradskej železničnej stanici a vernisážou dvoch výstav, ktoré sa venujú téme holokaustu. Inštalované budú v priestoroch Tatranskej galérie.

Text: TASR Foto + video: Pavol Krupka

V Tatranskej galérii čítali mená obetí holokaustu
1
Galéria
TransportCitanie
11
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie