Kultúra

V Tatranskej galérii sa chystá jedinečná výstava textilu: V trienále 83 umelcov z celého sveta

Tatranská galéria v Poprade po troch rokoch opäť priniesla už tradičný medzinárodný projekt Textile Art of Today.

Ilustračný obrázok k článku V Tatranskej galérii sa chystá jedinečná výstava textilu: V trienále 83 umelcov z celého sveta
Zdroj: TASR/Kristína Mayerová

V rámci trienále sa pod Tatrami predstaví 83 umelcov z celého sveta. Informovala o tom riaditeľka galérie Anna Ondrušeková s tým, že leitmotívom 6. ročníka je enviro.

Obrovská účasť

Textilná tvorba vo svojej aktuálnej podobe, ktorej nechýba invenčná vizuálnosť, prekračovanie tradičných hraníc umenia, kladenie znepokojujúcich otázok a dôraz na súčasné technológie, to sú hlavné témy trienále,“ ozrejmila riaditeľka, ktorá bola zároveň jednou z členiek výberovej komisie projektu. Dohromady sa doň prihlásilo 312 umelcov, pričom študentskú sekciu tvorilo 40 talentovaných autorov.

Komisia napokon vybrala viac ako osem desiatok tvorcov a ďalších 17 študentov.

Boli sme príjemne prekvapení veľkou účasťou umelcov, ktorí sa aj napriek nepriaznivej situácii súvisiacej s globálnou pandémiou prihlásili,“ skonštatoval riaditeľ projektu Textile Art of Today Andrej Augustín. Nebolo podľa neho ľahké urobiť selekciu z množstva kvalitných diel, verí, že tento výber sa opäť stretne s pozitívnym ohlasom u odbornej i laickej verejnosti a výstava si nájde svojich priaznivcov ako v predošlých ročníkoch.

Výstava mala premiéru v Danubiane Bratislava, pokračovala reprízou v Budapešti, do 6. apríla je v Poprade a ďalej poputuje do Poľska a Českej republiky.

Samostatná výstava

Súčasťou projektu je aj samostatná komorná výstava Boženy Augustínovej-Rochovanskej. „Bola to všestranná umelkyňa v rôznych oblastiach umenia, výsostne však najmä tvorkyňa netkanej tapisérie Artprotis a Arttex. Bola jednou zo zakladajúcich členiek Klubu textilných výtvarníkov Arttex. Bohatou zahraničnou výstavnou činnosťou sa pričinila o šírenie jej jedinečnosti vo svete,“ priblížila Ondrušeková.

Zároveň dodáva, že 40-ročný program jej monumentálnej tvorby netkaných tapisérií, artprotisov a arttexov je dodnes unikátny. „Najmä vstupovanie do vlneného rúna ďalšími prvkami, aplikáciami, drapériami, výšivkami, obrazovými či fotografickými citátmi prispelo k tomu, že Boženu Augustínovú možno považovať za prekurzora dovtedy netušených možností týchto techník v európskom kontexte,“ zdôraznila riaditeľka Tatranskej galérie.

Foto: Ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM