V zime môžete pomôcť vtákom

Prikrmovanie vtáctva prináša jedinečný kontakt človeka s vtákmi.

Peter Handzuš Rôzne
Peter Handzuš Rôzne

V zime môžete pomôcť vtákom

Prikrmovanie vtáctva prináša jedinečný kontakt človeka s vtákmi.

Viaceré druhy vtáctva, ktoré zotrvajú počas zimy na Slovensku, s obľubou navštevujú vtáčie kŕmidlá. Na nich tak možno pozorovať až 40 druhov vtákov. Preto je prikrmovanie nielen pomocou pre vtáky, ale umožní poznávať a sledovať život rôznych druhov. „Nepriaznivé obdobie donúti inak plaché vtáky priblížiť sa kvôli získavaniu potravy do bezprostrednej blízkosti ľudí. Prikrmovanie vtáctva tak prináša aj jedinečný kontakt človeka s vtákmi, ktoré prilietajú na kŕmidlo,“ uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko.

„Prikrmovanie vtáctva má v našej krajine v mnohých regiónoch tradíciu. Má rôzne podoby. Vykladajú sa kŕmidlá rôznych veľkostí a konštrukcií, na miesta pohybu vtáctva sa vykladá často loj či bobule a ovocie,“ konštatoval. Aj hmyzožravé vtáky, ktoré zotrvajú na zimu v Európe prechádzajú na tuhú potravu a živia sa rôznymi semienkami, bobuľami a ovocím, preto je najvhodnejšie do kŕmidiel vkladať nekorenené a nepražené zrná, semienka a oriešky. Ideálnymi sú slnečnica, proso a pšenica.

Možné tiež zhotoviť aj tukové zmesi z rozpusteného tuku s pridaním rôznych semien a zŕn. „Potraviny, ktoré konzumujú ľudia nie sú vhodné pre vtáky a môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti až úhyn. Najčastejšou chybou je vykladanie kože z údenej slaniny, ktorá na prikrmovanie vtáctva nie je vôbec vhodná. Prikrmovať môžeme všade, kde to je možné, na vidieku, v mestách, na balkónoch, záhradách či parkoch,“ upozornil Gúgh.

Poukázal na to, že prikrmovanie je jedna z najúčinnejších metód pestovania pozitívneho vzťahu k prírode a vtáctvu. Treba však dbať na bezpečnosť vtákov i ľudí. Kŕmidlá treba umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva, odporúča sa kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. „Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať. Treba brať na zreteľ aj legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať a manipulovať s nimi,“ uzavrel.

Text + foto: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM