Peter Handzuš Kultúra

Vážna hudba nezapadla prachom. Talenty sú aj v Poprade

V piatok sa v popradskom Dome kultúry stretli milovníci vážnej hudby. Bývalá operná speváčka Jana Kočanová tu zorganizovala 15. ročník večerného speváckeho koncertu. Predstavili sa na ňom mladé talenty z Popradu a okolia.

Na koncerte sa divákom predstavili súčasné, ale aj bývalé žiačky Jany Kočanovej, ktoré sú teraz študentkami na konzervatóriách, kde sa intenzívne a už poloprofesionálne venujú rozvoju svojho talentu. Začínajúce speváčky tu môžu umelecky rásť, zlepšovať sa, nachádzať inšpiráciu a tak plniť svoj sen.  Príbuzní môžu aj na takýchto koncertoch s radosťou a pýchou pozorovať, ako sa vyvíja ich hlas a technika.

Nechýbal, samozrejme, sprievod klavíra, ktorý je akýmsi prvým stupienkom pred vystúpeniami s orchestrom na väčších koncertných či operných vystúpeniach. Poslucháči si vypočuli hlasy mladých dievčat, ktoré spievali ľudové piesne, no aj zrelšie dievčatá, ktorých hlas spôsobil zimomriavky nejednému prítomnému. Tie spievali piesne významných svetových klasikov ako je Claude Debussy, Nikolaj Rimskij-Korsakov, Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi, Johann Sebastian Bach a mnoho ďalších.

„Koncert je pre nádejné mladé talenty akýmsi vyvrcholením ich celoročného úsilia, ale aj príležitosťou prezentovať svoje umelecké schopnosti,“ povedala o podujatí Jana Kočanová z agentúry Bell Canto. Takýmto spôsobom sa dievčatá pripravujú na talentové skúšky na školách, na rôzne súťaže a zvykajú si na väčšie publikum. Malé ustráchané dievčatko, ktoré sa pred pár rokmi na tom istom koncerte nevedelo vzdať trémy, sa tvrdou prácou vyvinulo v nádhernú ženu, ktorú nerozhodia vysoké tóny. „Keď vstúpi na pódium a uvoľní svoje emócie v speve, človek zabudne na rušný svet a vníma iba čistotu mladého hlasu,“ dodala Kočanová

Dievčatá, ktorých hlas si ľudia pamätajú, sú neskôr žiadané na menších oslavách a iných slávnostných príležitostiach. Každý rok prídu do Popradu zaspievať nové talenty, preto si nenechajte ujsť budúci ročník tohto koncertu. A tiež presvedčiť sa, že vážna hudba nie je len pre staršiu generáciu a je veľký záujem aj medzi mladými ľuďmi.

Jana Kočanová pôsobila vo Viedni a v Slovenskom národnom divadle ako profesionálna operná speváčka, ale kvôli zdravotným problémom kariéru prerušila a zavítala naspäť do rodného Popradu, kde sa rozhodla vyučovať spev a založiť agentúru Bell Canto. Jej cieľom je vychovať v Poprade a jeho okolí kvalitných umelcov a interpretov.

Poprad24/lpa Foto: Lucia Paločková

koncert_klavir
1
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie