Správy

Veľké investície v Štrbe: Nové zdravotné stredisko či škôlka zďaleka nie je všetko

Podtatranská obec Štrba má v tomto roku v pláne zrealizovať viacero investičných akcií. Čítajte, na čo všetko sa chystajú.

Ilustračný obrázok k článku Veľké investície v Štrbe: Nové zdravotné stredisko či škôlka zďaleka nie je všetko
Zdroj: pixabay

Štefánia Srebalová zo stavebného oddelenia na tamojšom obecnom úrade uviedla, že finančne najnákladnejšou bude výstavba nového zdravotného strediska, ktoré by malo byť hotové ešte v tomto roku.

Nové zdravotné stredisko i materská škola

Na centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS) sa nám podarilo prostredníctvom ministerstva zdravotníctva získať z európskych fondov finančné prostriedky vo výške viac ako 780.000 eur. Už máme aj víťaza verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby, ktorým je žilinská spoločnosť,“ priblížila Srebalová.

Okrem toho sa v Štrbe bude stavať aj nová materská škola. V tomto prípade získala samospráva z európskeho fondu regionálneho rozvoja cez operačný program Ľudské zdroje viac ako 730.000 eur.

Novú budovu postaví ešte v tomto roku súťažne zabezpečená firma DAG Slovakia z Prešova.

Nenávratný finančný príspevok z rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa obci podarilo získať aj na regeneráciu vnútrobloku v Tatranskej Štrbe. Za viac než 190.000 eur sa tam vybudujú nové chodníky, dažďové záhrady, altánok, zregeneruje sa trávnik a pribudne aj nové detské ihrisko.

Pribudne aj komunitné centrum

V tomto prípade sa momentálne realizuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa. „V súčasnosti tiež dokončujeme úspešný projekt finančne podporený z fondov EÚ. Ide o výstavbu komunitného centra Štrba, vďaka ktorému dôjde k zlepšeniu integrovaného prístupu marginalizovaných rómskych komunít k sociálnej infraštruktúre,“ doplnila Srebalová s tým, že centrum bude zriadené v súčasných priestoroch kultúrneho domu, a to prestavbou a stavebnou úpravou niektorých jeho existujúcich častí.

Celkové náklady sú v tomto prípade 166.000 eur, pričom 95 percent tvorí dotácia. Otvoriť by ho chceli počas marca.

Obec okrem toho získala zdroje na dobudovanie siete bezpečnostných kamier z Ministerstva vnútra SR, ale aj z Prešovského samosprávneho kraja na výstavbu nových sociálnych zariadení pri Štrbskom plese. „Úspešní sme boli aj so žiadosťou o pridelenie finančných prostriedkov zo Slovenského zväzu ľadového hokeja na vybudovanie malej ľadovej plochy v Štrbe. Výška dotácie je takmer 293.000 eur. Náklady na prípojky a prípravu územia sú na úrovni ďalších približne 150.000 eur, tie by však mala znášať obec vrátane projektovej dokumentácie. Zhruba do dvoch rokov sa ráta aj s prekrytím tejto plochy, čo by sme mali taktiež financovať my,“ upozornila Srebalová.

Vynoví sa aj obecný úrad

Samospráva v súčasnosti pripravuje aj projekt prestavby časti Obecného úradu v Tatranskej Štrbe na desať nájomných bytov cez Štátny fond rozvoja bývania. V tomto prípade sú náklady na úrovni 540.000 eur. „Hotová je projektová dokumentácia, vysúťažili sme už aj zhotoviteľa stavby, vo februári posielame žiadosť a uvidíme, či budeme s projektom úspešní,“ dodala Srebalová.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie