han Správy

VEĽKÝ test hasenia elektromobilu: POZRITE, ako si s tým poradili naši hasiči, FOTO

Hasiči testovali hasenie vysokonapäťových trakčných batérií a elektromobilu. V rámci pokusu v Galante ich zapálili a merali uvoľňované teplo.

Ilustračný obrázok k článku VEĽKÝ test hasenia elektromobilu: POZRITE, ako si s tým poradili naši hasiči, FOTO
11
Galéria

Vzorky odobrané počas pokusu budú tiež skúmať z hľadiska dosahov takýchto požiarov na životné prostredie. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) o tom informoval na sociálnej sieti.

„Cieľom pokusu bolo trakčné batérie a elektromobil zapáliť a vykonať experimentálne merania uvoľňovania tepla (meranie tepelného toku) vo vzdialenosti desať a 50 centimetrov od batérie. Merania sa uskutočňovali aj z dôvodu, aby bolo možné lepšie určiť odstupové vzdialenosti v prípade požiaru elektromobilu,“ priblížil HaZZ.

Hasiči trakčné batérie nachádzajúce sa mimo vozidla mechanicky poškodili, aby tak došlo ku skratu a požiaru. Batérie boli následne zapálené horákom a propán-butánovým plynom, až pokým nedošlo k zapáleniu lítia a gélu v batérii.

Takto to uhasili

Vzniknuté požiare sa snažili uhasiť dvomi hasiacimi látkami balenými v hasiacich prístrojoch. Hasiaca látka bola použitá ako prímes do vody šesťpercentným primiešavaním, čím vznikol hasiaci roztok. „Na hasenie boli okrem prenosných hasiacich prístrojov použité aj vysokotlakové hasiace zariadenia a hasiace zariadenie Kobra od Dobrovoľného hasičského a záchranného zboru občianske združenie Chmeľov,“ doplnili hasiči.

Na testovaní sa zúčastnili zástupcovia zo Slovinska, Česka, Maďarska a Nemecka, a tiež študenti zo Slovenskej technickej univerzity.

Môže vás zaujímať:

Hasiči testovali hasenie elektromobilu
11
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM