Správy

Vo Vlkovej pri Kežmarku majú viac obyvateľov: Došlo tak k problému, v škole je málo miest

V roku 2010 žilo vo Vlkovej približne 670 obyvateľov, teraz je to viac ako 900. Aktuálne je tak 39 detí v základnej a 44 v materskej ško­le.

Ilustračný obrázok k článku Vo Vlkovej pri Kežmarku majú viac obyvateľov: Došlo tak k problému, v škole je málo miest
Zdroj: TASR/František Iván

V obci Vlková neďaleko Kežmarku sa za posledné roky počet obyvateľov zvýšil zhruba o tretinu, čo však so sebou prináša aj komplikácie.

Školu presťahovali

Starosta Peter Bendík uviedol, že aktuálne museli miestnu základnú školu presťahovať do náhradných priestorov na obecnom úrade, keďže už nemajú pre deti dosť miesta.

„Problém je ten, že nemáme kapacitu v materskej škole. Keď sme mali tých 16 detí, priestory kapacitne postačovali, avšak išlo o veľmi starú budovu, kde padal strop, a preto sme museli akútne riešiť, kam deti umiestnime. Vysťahovali sme nájomný byt v budove základnej školy, kam sme po odsúhlasení hygieny deti mohli premiestniť. Prešli však roky, obyvateľov začalo pribúdať, museli sme otvoriť novú triedu v škôlke a prijať ďalšie deti a nájsť nové priestory,“ priblížil Bendík.

Zasadačky a knižnice

Možností v obci nebolo veľa, napokon po dohode a konzultáciách s príslušnými orgánmi prekvalifikovali priestory zasadačky a knižnice v polyfunkčnej budove obecného úradu na triedy na vyučovanie.

„Presťahovali sme tam dve triedy 1. – 4. ročníka, no ide o dočasné riešenie,“ dodal starosta.

V súčasnosti má obec už hotovú projektovú dokumentáciu na prístavbu budovy materskej školy, ktorá čaká na stavebné povolenie.

Potrebujú pol milióna

Samospráva pripravuje výzvu, aby sa mohla uchádzať o externé zdroje, keďže financie na prístavbu v rozpočte nemá.

„Potrebujeme minimálne pol milióna eur. V prístavbe by boli ďalšie dve veľké triedy, kuchyňa, sociálne zariadenie a priestory pre vyučujúcich,“ objasnil Bendík.

V roku 2010 žilo vo Vlkovej približne 670 obyvateľov, teraz je to viac ako 900. Aktuálne je tak 39 detí v základnej a 44 v materskej ško­le.

ilustračné foto

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM