Webnoviny - Rôzne

Vo Vysokých Tatrách odstrelia medveďa, majú aj iné riešenia

Mesto Vysoké Tatry chce v Hornom Smokovci pri obytných domoch Zdravie I a Zdravie II vybudovať prvé dve modelové stanice na kontajnery, ktoré by odolali nájazdom medveďov. Túto lokalitu vybrali hlavne preto, lebo do kontajnerov pri týchto bytových do

Primátor verí, že po prvom spoločnom rokovaní so zástupcami ministerstva životného prostredia minulý týždeň sa podarí získať peniaze na vybudovanie týchto dvoch stanovíšť.

„Termín teraz nechcem hovoriť, ale chceli by sme to urobiť čo najskôr, možno do jesene tohto roka,“ uviedol primátor. Vybudovanie ohradených a zabezpečených stanovíšť kontajnerov momentálne brzdí aj legislatíva, ktorá neumožňuje Štátnym lesom TANAP či ústavu vo Vyšných Hágoch preniesť vlastníctvo pod budúcimi stanovišťami na mesto Vysoké Tatry, keďže ide o pozemky v národnom parku s tretím stupňom ochrany.

[size=15][color=#cc0000]­Medveďa pri Smokovci môžu zastreliť[/co­lor][/size]

Na tomto probléme stroskotal projekt mesta na vybudovanie 75 stanovíšť kontajnerov na území celého mesta. „Sedemnásť stanovíšť sme museli vyškrtnúť, lebo Štátne lesy nevedeli nájsť formu, ani ich právnici, ako tieto priestory dať do správy mesta. Chceli sme zmluvu o budúcej zmluve, prenájom alebo predaj. Oficiálne sme však nevedeli nájsť cestu, ako tieto pozemky usporiadať,“ povedal primátor.

Pod každé miesto pre kontajnery mesto potrebuje plochu približne päťkrát dva metre. S týmto projektom sa mesto uchádzalo o dotáciu, ale práve pre nedoriešené vzťahy celý projekt padol.

Vybudovanie zabezpečených stanovíšť kontajnerov je jedno z dlhodobých riešení problému s kontajnerovými medveďmi. Ku krátkodobým patrí aj lov problémových jedincov, ktoré už stratili plachosť a pravidelne navštevujú tatranské osady.

„Dnes prišlo povolenie na odstrel jedného medveďa, ktorý sa pohybuje v lokalite Tatranskej Lomnice, Tatranskej Lesnej a Horného Smokovca,“ povedal primátor.

[size=15][color=#cc0000]­Medveďom by mal pomôcť zákon[/color][/si­ze]

Výnimka na odstrel ešte nie je právoplatná, keďže plynie sedemdňová lehota na odvolanie. Tohto práva sa mesto vzdá. Vykonávateľom rozhodnutia budú podľa primátora Štátne lesy TANAP ako správca územia.

Primátor Vysokých Tatier v piatok opäť zdôraznil, že podľa jeho názoru príčinou problémov s medveďmi je premnoženie tejto šelmy nielen vo Vysokých Tatrách, ale na území celého Slovenska. Zároveň však zdôraznil, že nie je za to, aby sa „strieľali hlava-nehlava“.

Problémy s medveďmi sa podľa neho dajú vyriešiť len súborom opatrení. Jedným z nich by malo byť aj spočítanie stavov tejto šelmy, pretože podľa primátora nie je možné, aby sa odhady počtu tak výrazne odlišovali v závislosti od toho, či sa vyjadrujú ochranári alebo poľovníci.

Jedno z opatrení na riešenie problému s medveďmi je podľa neho aj zmena legislatívy, ktorá vyrieši problémy s umiestnením kontajnerov.

Poprad24/webnoviny Foto: webnoviny

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM