Peter Handzuš Rôzne

Vo vysokých Tatrách sa stretli pacienti po transplantácii krvotvorných buniek

V Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách sa v týchto dňoch uskutočnil nultý ročník stretnutia pacientov po transplantácii krvotvorných buniek spolu s ich blízkymi.

Pacienti sú súčasťou slovenského klubu založeného na jar minulého roka – prvotiny organizácie The European Group for Blood and Marrow Transplantation (EBMT), zastrešujúcej európske transplantačné centrá.

Náplňou pobytu pod Tatrami v dňoch 23. až 25. septembra bolo zasadnutie pacientov občianskeho združenia EBMT.SK, ako aj ich spoločné stretnutie na formálnej, ale aj neformálnej či relaxačnej úrovni, informovala Silvia Mikušová z organizačného tímu podujatia.

Tri desiatky pacientov a ich blízkych, pacienti s diagnózou leukémie, nádorových i nenádorových ochorení krvotvorby, ktorých práve transplantácia kostnej drene a krvotvorných buniek naplno vrátila do života, sú podľa Mikušovej slov silnými osobnosťami. „Na stretnutí sa navzájom povzbudili, vymenili si osobné skúsenosti s liečbou a s rekonvalescen­ciou, zapojili sa do tvorby brožúrky pre nových a budúcich spolupacientov, ktorej každý adresuje vlastnú skúsenosť s ochorením a náročnou transplantačnou liečbou, ako aj sériu povzbudení v boji s toxickými komplikáciami,“ poznamenala.

Ako dodala, všetci zúčastnení sa zhodli, že myšlienku a pôsobenie pacientskeho klubu je potrebné rozšíriť aj na mimobratislavské transplantačné centrá. Zároveň vyjadrili vďaku svojim lekárom prostredníctvom pozdravného telegramu. Stretnutie desiatok pacientov vo Vysokých Tatrách podporili niekoľkí darcovia, sponzori, najmä Liga proti rakovine.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM