Martin Sýkora Správy

Kriticky ohrozený riečny druh rýb sa vracia do rieky Poprad: Mihula potočná je späť

Výskyt mihúl potočných Popradke hovorí, že rieka je čistá. Radosť majú rybári i ochranári.

Ilustračný obrázok k článku Kriticky ohrozený riečny druh rýb sa vracia do rieky Poprad: Mihula potočná je späť
Zdroj: TASR

V dolinách a v podhorí Vysokých Tatier sa začínajú v potokoch a v rieke Poprad objavovať minule, ľudovo nazývané aj kruhoústnice. Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavla Majka nemajú zvieratá pravé ústa, ale len otvorený kruhovitý disk, ktorý sa nedá zavrieť. Mihule pripomínajú tvarom tela úhora a v dospelosti dosahujú dĺžku tela osem až 20 cm.

Vyskytujú sa v tokoch s čistou vodou v úsekoch s tiahlym, no nie príliš silným prúdom. Larvy mihúľ žijú v bahnitom substráte a po štyroch až siedmich rokoch sa menia na dospelé jedince,“ uviedol Majko. „Tento živočích je považovaný za bioindikátor čistej vody. V povodí rieky Poprad sa vyskytuje mihuľa potočná. Aj kvôli nej bola horná časť rieky v roku 2004 vyhlásená za chránené územie európskeho významu patriace do sústavy Natura 2000,“ vysvetlil riaditeľ Správy TANAP-u.

Medzi najdôležitejšie lokality jej výskytu v povodí Popradu patrí Slavkovský potok pretekajúci obcou Veľký Slavkov. Ten bol v súvislosti s jej výskytom zaradený medzi genofondové lokality. Najväčším rezervoárom mihule potočnej je Velický potok. V povodí Popradu bol jej výskyt potvrdený aj v potoku Mlynica.

Všetky druhy mihúľ majú vysokú ochranársku hodnotu, pretože sú na Slovensku kriticky ohrozené. „Dožívajú sa krátkeho veku a aj dočasné zmeny ich typického životného prostredia môžu mať pre ne fatálne následky. Pre ich zachovanie je potrebné zabezpečiť čistotu vody, zabrániť regulácii tokov či nekontrolovaným výrubom porastov na brehoch riek a zásahom do koryta toku,“ dodal Majko.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM