Vojnový veterán bráni príbeh o hrdinstvách v Osvienčime
Britský veterán z druhej svetovej vojny Denis Avey a jeho vydavateľ spoločne bránia príbeh, ako sa Avey prepašoval do koncentračného tábora Osvienčim, aby na vlastné oči videl hrôzy holokaustu. Ich obrana nasleduje po tom, čo sa vynorili pochybnosti
Denis Avey (92) napísal knihu „The Man Who Broke Into Auschwitz“ (Muž, ktorý sa vkradol do Osvienčimu). Opisuje v nej čas, ktorý strávil ako väzeň v neďalekom pracovnom tábore v Poľsku, okupovanom nacistami.
Kniha, ktorú prinieslo na trh vydavateľstvo Hodder & Stoughton, vyvolala veľký záujem médií a písala o nej už skôr aj tlačová agentúra Reuters. Potom však začal pátranie britský denník Daily Mail. Citoval historikov, židovské organizácie a bývalých väzňov z Osvienčimu, ktorí vyhlásili, že majú vážne pochybnosti o niektorých pasážach obsahu.
Hlavným bodom sporov je Aveyov popis, ako si dvakrát vymenil miesto s holandským Židom, aby sa prepašoval do tábora nazvaného Osvienčim III. Výmenám predchádzalo niekoľkotýždňové plánovanie, vrátane podplatenia dozorcu.
Piotr Setkiewicz, šéf výskumu v pamätníku a múzeu Osvienčim-Birkenau, uviedol pre Reuters, že je nemožné dokázať alebo vyvrátiť Aveyov príbeh o výmene, lebo už nežijú jeho aktéri – a preto bude príbeh vždy problematický.
„Teoreticky je možné niečo také urobiť, ale z praktických dôvodov je to mimoriadne ťažké,“ povedal šéf výskumu Setkiewicz. „Je to otázka potvrdenia príbehu a ten sa už nijako potvrdiť nedá. Osobne si však nemyslím, že sa výmena stala,“ dodal.
Setkiewicz uviedol, že je takmer isté, že výmenu osôb by zistili, aj keby bol dozorca podplatený a zasvätili by do nej hŕstku väzňov.
Setkiewicz tiež povedal, že nemecký nápis „Arbeit Macht Frei“ (Práca oslobodzuje), pod ktorým Avey podľa svojich slov pochodoval, takmer určite v tábore Osvienčim III. neexistoval. Takisto však nepredložil presvedčivý dôkaz.
Vydavateľstvo Hodder & Stoughton vo vyhlásení vyvracalo obvinenia v článku denníka Daily Mail. Avey a spoluautor Rob Broomby si za svojím príbehom takisto stoja.
Novinár Broomby vyhlásil: „Stojím si za všetkým, čo je v knihe.“
Broomby už po vyjdení článku v Daily Mail zverejnil nasledujúce vyhlásenie: „Som sklamaný a mrzí ma, že pochybujú o mojom slove… Všetko, čo človek urobí vo vojne, pôsobí viac ako krajnosť. Stojím si za svojím opisom. Je to fakt.“
Setkiewicz uviedol, že nemá nič osobné proti Aveyovi, ale je dôležité preverovať opisy toho, čo sa stalo cez vojnu v koncentračných táboroch, aby ľudia neposkytovali „muníciu“ popieračom holokaustu. „Asi 80 alebo 90 percent toho, čo pán Avey tvrdí, je pravda, ale problémom je, že popierači majú ten úžasný zlozvyk upnúť sa práve na každú maličkosť, ktorá určite pravdivá nie je,“ vyhlásil Setkiewicz.
Nacistické Nemecko vyvraždilo počas holokaustu šesť miliónov Židov a
Osvienčim-Birkenau bol najväčším nacistickým koncentračným a
vyhladzovacím táborom.
Vydavateľstvo Hodder & Stoughton je „hrdé, že vydalo“ Aveyovu knihu.
Vo vyhlásení napísalo: „Nikdy sme nepochybovali o svedectve pána
Aveya.“
O overenie obsahu knihy žiadal aj Svetový židovský kongres. Predstavitelia izraelského pamätníka obetiam holokaustu Jad Vašem napísali, že nemôžu Aveyovi udeliť titul „Spravodlivý medzi národmi“, lebo už nemôžu dokázať pravdivosť jeho príbehu o výmene s väzňom.
Text+foto: TASR
