Peter Handzuš Krimi

Vonku sa skôr stmieva. Nezabúdate na reflexné prvky?

V jesennom období, keď je v ranných hodinách dlhšie znížená viditeľnosť a večer sa skôr stmieva častejšie dochádza ku kolíziám vodičov motorových vozidiel s nemotorovými účastníkmi cestnej premávky.

Ilustračný obrázok k článku Vonku sa skôr stmieva. Nezabúdate na reflexné prvky?
Zdroj: Dnes24.sk

Rady chodcom a cyklistom

Je každoročne opakujúci sa trend, že počas jesenných mesiacov je zvýšený nápad dopravných nehôd s účasťou chodcov. Dôvodom je nielen znížená viditeľnosť, ale bohužiaľ aj častý výskyt chodca pod vplyvom alkoholu na ceste. Preto odporúčame okrem primeranej opatrnosti aj obliecť sa tak, aby nás bolo vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Niekedy stačí len oblečenie s reflexnými prvkami, alebo označiť oblečenie reflexnými páskami.

„Počas tohto ročného obdobia si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov,“ informuje Denisa Baloghová z Prezídia PZ.

Čo sa týka cyklistov, policajné skúsenosti hovoria, že aj napriek ich povinnosti zo zákona byť osvetlený a mať na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev, mnohokrát jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných doplnkov. Taktiež jazdia po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je jazda ani v skupinkách vedľa seba, alebo aj jazda pod vplyvom alkoholu.

„Cyklisti, ktorí jazdia po cestných komunikáciách by nemali preceňovať svoje schopnosti a zručnosti, a zároveň by mali zvážiť riziká, ktoré im hrozia od okoloidúcich motorových vozidiel,“ zdôrazňuje Baloghová.

Počasie môže prekvapiť aj vodičov

Je veľmi dôležité v počasí, keď sa hromadí voda na cestách, aby vodiči dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam.

Práve v takomto počasí je veľká pravdepodobnosť, že sa vozidlo stane neovládateľné v dôsledku akvaplaningu.

„Odporúčame vodičom, aby si v tomto období skontrolovali osvetlenie vozidla a funkčnosť stieračov,“ dodáva Baloghová.

K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky, dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám.

Vonku sa skôr stmieva. Nezabúdate na reflexné prvky?
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM