Správy

Výborný výsledok ochranárov v Tatrách a okolí: ZACHRÁNILI pred úhynom tisíce žiab

Tento rok sa podarilo na všetkých úsekoch vyzbierať dohromady 2 878 obojživel­níkov. Druhovo najpočetnejšími boli ropucha bradavičnatá a skokan hnedý.

Ilustračný obrázok k článku Výborný výsledok ochranárov v Tatrách a okolí: ZACHRÁNILI pred úhynom tisíce žiab
Zdroj: Dnes24.sk

Ochranárom sa počas tejto jari opäť podarilo zachrániť pred úhynom niekoľko tisíc žiab. Mnoho týchto obojživelníkov totiž hynie pod kolesami áut, keď sa počas jarnej migrácie snažia dostať zo svojich zimovísk k vodným plochám.

Viac správ z Popradu:

Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) preto každoročne buduje zábrany pre obojživelníky okolo ciest pri Zuberci, Liptovskom Trnovci, Tatranskej Lomnici a priamo v obci Mlynčeky v okrese Poprad.

Evidujú rapídny pokles

„Tento rok sa podarilo na všetkých úsekoch vyzbierať dohromady 2 878 obojživel­níkov. Druhovo najpočetnejšími boli ropucha bradavičnatá a skokan hnedý,“ informuje Správa TANAP-u na svojej stránke.

Za ostatné roky evidujú ochranári rapídny pokles prenesených živočíchov.

Z čísel je podľa nich zjavné, že v niektorých lokalitách obojživelníky ani nemigrovali. „Dôvodom je najmä degradácia biotopov, vysychanie vodných plôch i častejšie používanie pesticídov a hnojív v poľnohospodár­stve,“ uzatvára Správa TANAP-u.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM