Vyše TONA odpadu je preč! Pri zbieraní smetí našli v Tatrách aj topánky či kolobežku
Medzi vyzbieraným odpadom boli predovšetkým obaly z potravín, nápojov, cigariet, tabakové žuvacie vrecúška či ohorky, ale aj papierové, plastové a sklenené nádoby.
Dobrovoľníci odbremenili tatranskú prírodu od viac ako tony odpadu. Stalo sa tak na jeseň v rámci akcie Čisté hory. V poradí 46. ročník sa však konal podľa nového scenára.
Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy Tatranského národného parku (TANAP) informovala, že akcie sa zúčastnilo takmer 960 dobrovoľníkov rozdelených do 30 samostatných skupín.
Super správa pre nadšencov historickej električky: Na trať má vyraziť medzi SVIATKAMI
Dráma pri Kežmarku: Muž s nožmi v ruke povedal policajtom, že ich ZABIJE!
Zo všetkých účastníkov bolo 111 detí materských škôl, viac ako polovicu tvorili žiaci prvého stupňa základných škôl, zapojilo sa aj 277 žiakov 2. stupňa a 59 dospelých, členov firiem a horolezcov.
Vyhadzujú to z auta
„Podujatia sa zúčastnili aj tri firemné kolektívy, ktoré si Čisté hory cielene zaradili do programu v rámci svojho pobytu v Tatrách,“ dodala Obžutová.
Medzi vyzbieraným odpadom boli predovšetkým obaly z potravín, nápojov, cigariet, tabakové žuvacie vrecúška či ohorky, ale aj papierové, plastové a sklenené nádoby.
V okolí Cesty slobody dobrovoľníci objavili veci, ktoré ľudia zrejme vyhadzujú počas jazdy z auta. Našli sa však aj kúsky plechov z nabúraného vozidla či puklica, staré nefunkčné informačné tabule, stavebný odpad, kovová rúra, rám zo starého bicykla, topánky i kolobežka.
„Žiaľ, ľudia sa zbavujú nepotrebných vecí ešte stále aj ich vyhodením do prírodného prostredia. Najviac odpadkov bolo nazbieraných už tradične tam, kde sa koncentruje najviac návštevníkov – v oblasti Smokovcov, na Hrebienku, v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese,“ konkretizovala Obžutová.
Vodiči tam teraz NESMÚ parkovať: Pod Tatrami sa chystá obmedzenie, čo presne sa mení?
Jeho talent a hlas poznali mnohí pod Tatrami: Zomrel známy spevák Milan Hrčka
Čisté hory sa v TANAP-e konajú od roku 1979, pričom ich podstatou je čistenie prírody po ukončení hlavnej letnej sezóny. Tradične sa akcia konala poslednú septembrovú sobotu a dobrovoľníci zväčša zbierali odpad v okolí turistických chodníkov aj vo vyšších polohách.
Prišli kolektívy aj jednotlivci
Tento model však podľa vedúceho oddelenia environmentálnej výchovy Správy TANAP-u Igora Stavného dlhodobo opomínal intravilán tatranských osád a ich blízke okolie.
Tieto lokality sú pritom tiež súčasťou národného parku.
Jeden hlavný deň tak nahradilo viacero podujatí počas septembra a októbra. Na zber odpadkov sa nahlásili školské i firemné kolektívy, ale aj jednotlivci.
Najviac neželaného odpadu
„Takýmto spôsobom sme dokázali efektívnejšie využiť čas našich zamestnancov a pružnejšie reagovať na požiadavky dobrovoľníkov. Pritom sme sa sústredili na miesta, kde sa koncentrujú návštevníci a ostáva najviac neželaného odpadu, napríklad na odpočívadlách, na okraji osád či popri vodných tokoch,“ objasnil Stavný.
Problémové lokality vytypovala Správa TANAP-u na základe skúseností zamestnancov z jednotlivých ochranných obvodov.
Zatiaľ sa každý rok vyzbieralo dosť odpadu, aby sme Čisté hory zorganizovali znova. Podujatie má aj výchovný charakter. Môžeme s istotou povedať, že kto sa ho raz zúčastní, už nikdy do prírody nevyhodí nič, čo do nej nepatrí," uzavrel Stavný.