Vysoké Tatry majú jubileum: Oslavy 70. výročia vzniku mesta budú trvať celý rok

V priebehu tohto roka si budú pod tatranskými končiarmi pripomínať 70. výročie vzniku jednotného samosprávneho celku, ktorý dal dovtedy satelitným osadám podhorských obcí možnosť spoločného vývoja.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Vysoké Tatry majú jubileum: Oslavy 70. výročia vzniku mesta budú trvať celý rok
Foto: Peter Handzuš

Veľkolepé výročie

Pri tejto príležitosti mesto Vysoké Tatry usporiada viaceré akcie, ktoré budú prebiehať v priebehu celého roka. Uviedol dnes počas tlačovej konferencie v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

„15. marca to bude 70 rokov, čo sa tatranské osady spojili a riešia problémy spoločne pod jednou samosprávou. Tento model sa osvedčil,“ povedal Mokoš.

Vznik mesta príde v meste osláviť viacero účinkujúcich z rôznych sfér kultúry. „Kompletný program s pozvánkou dostane každá tatranská rodina do schránky,“ uviedol vedúci oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry Ján Bendík. Sedemdňový seriál pod názvom Dni mesta štartuje v pondelok 13. marca a potrvá do nedele 19. marca. „Chceme osloviť všetky generácie Tatrancov od troch do 90 rokov, pretože pre celé toto spektrum je pripravená zmes zaujímavých podujatí. Potrebné je ešte dodať, že všetky sú bezplatné. Rovnomerne sme sa snažili ich rozhodiť do troch centier, to znamená Starý a Nový Smokovec a Tatranská Lomnica,“ uviedol Bendík.

Foto: Peter Handzuš

Bohatý program pre všetkých

Detské lyžiarske preteky O pohár primátora Vysokých Tatier v obrovskom slalome budú prebiehať na Štrbskom Plese na svahu Interski v piatok 17. marca.

V rámci osláv boli pre deti z materských a základných škôl vyhlásené literárne a výtvarná súťaž s názvom Moje mesto, prostredníctvom ktorých budú môcť verejnosti predstaviť svoj pohľad na život v meste. Najlepšie diela budú uverejnené v miestnych novinách. Slávnostné vyhlásenia výsledkov súťaží sa uskutočnia 18. marca v Kúpeľoch Nový Smokovec. Počas programu vystúpi aj speváčka Dominika Mirgová.

Zaujímavé novinky

Trojvernisáž vo Vile Flóre v Starom Smokovci prinesie obnovenie Tatranskej športovej siene slávy. „Tá pôvodná, ktorá sa nachádzala pred rekonštrukciou tohto objektu už nezodpovedá požiadavkám. Dali sme vyrobiť obrazy s novou grafikou, ale to nie je všetko, pretože sme nachystali aj jedno ucelené DVD, kde budú medailóny všetkých osobností uvedených doposiaľ do siene slávy,“ priblížil Bendík. Druhá vernisáž bude venovaná putovaniu Jara Kupča Aljaškou a Yukonom a tretia výstava bude venovaná filatelistickej zbierke Michala Mlynára. Pre filatelistov bude k dispozícii pečiatka s témou výstavy, ktorá sa uskutoční od 8:00 do 16:00 hod. na pobočke Slovenskej pošty v Starom Smokovci. Následne bude pečiatka vo Vile Flóra. K vzniku 70. výročia vzniklo špeciálne logo.

Jozef Banáš a skupina Aya sa predstavia v Kúpeľoch Nový Smokovec počas talkshow v utorok 14. marca o 15:15 hod. Slávnostné udeľovanie výročných cien mesta Vysoké Tatry za rok 2016, počas ktorého vystúpi aj skupina Fragile, sa uskutoční vo štvrtok 16. marca v Tatranskej Lomnici o 17:30 hod. Záverečný program sedemdňového seriálu podujatí vyvrcholí v Tatranskej Lomnici, vystúpi tam Štátna filharmónia z Košíc.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk