Správy

Výstraha pre takmer celé Slovensko: Rátajte s poľadovicou, na severe aj s vetrom

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na možnosť výskytu poľadovice, ako aj silného vetra na horách. V tejto súvislosti už vydal výstrahy.

Ilustračný obrázok k článku Výstraha pre takmer celé Slovensko: Rátajte s poľadovicou, na severe aj s vetrom
Zdroj: TASR

Výstraha 1. stupňa pred poľadovicou platí pre celé územie Slovenska s výnimkou okresu Skalica do 16.00 h. V Banskobystrickom a Žilinskom kraji platí výstraha až do nedele (23. 12.) do 8.00 h. Pre Košický a Prešovský kraj platí výstraha až do nedeľňajšieho obeda do 12.00 h.

Šmýkať sa má takmer na celom Slovensku

„Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako doprava, pohyb osôb či pre infraštruktúru. Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ píšu meteorológovia.

Na severe pozor aj na vietor

V okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad treba počítať s vetrom na horách. Výstraha 2. stupňa tu platí od 16.00 h až do nedele 23. decembra do 1.00 h.

Meteorológovia upozorňujú, že vietor môže v týchto lokalitách nárazovo dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ varujú.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM