Vytrápili sme si víťazstvo

Slovenskí hokejoví reprezentanti s veľkými ťažkosťami zvládli svoj otvárací zápas na domácich majstrovstvách sveta, keď v piatok v Bratislave zdolali Slovinsko 3:1. O veľkú senzáciu sa postarali Nemci.

[center][size=14]Slo­vensko – Slovinsko 3:1 v A-skupine[/size][/cen­ter]

Zverenci trénera Glena Hanlona sa so svojím úvodným súperom natrápili a od 23. minúty museli doťahovať jednogólové manko. Góly Šatana, Podhradského a v power play aj Bartečka zabezpečili dôležité tri body.

Slovenskí hokejisti odohrajú najbližší zápas A-skupiny v nedeľu o 20.15 proti Nemecku, Slovinci si o 16.15 zmerajú sily s favorizovaný­mi Rusmi.

** A-skupina, 1. kolo:
Slovensko – Slovinsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)**
Góly: 36. Šatan (Surový), 48. Marcel Hossa (Podhradský, Zedník, Surový), 60. Bartečko – 23. Kranjc (Kužnik, Razingar). Rozhodcovia: Kurmann (Švaj.), Sterns (USA) – Arm, Tillerkvist-Jönsson (Švéd.), vylúčení: 2:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9248 divákov (vypredané).
Slovensko:
Halák – Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Graňák – Demitra, Stümpel, Gáborík – Šatan, Bartečko, Nagy – Radivojevič, Surový, Ružička – Zedník, Hossa
Slovinsko:
Kristan – Kranjc, Kužnik, Robar, Gregorc, Tavželj, Pretnar, Dervarič, Kovačevič – Razingar, D. Rodman, M. Rodman – Jeglič, Tičar, Sabolič – Pance, Pajič, Hebar – Šivič, M. Hočevar, Goličič

Slováci mali hneď v úvode k dispozícii presilovku po prísnom verdikte rozhodcu, no početnú výhodu nevyužili. V 4. minúte našiel Demitra výbornou prihrávkou cez celé klzisko Gáboríka, ale ostrostrelec z NY Rangers svoj nájazd na Kristana nepremenil, keď mu pri blafáku unikol puk a ďalšiu dobrú príležitosť spálil Zedník. Diváci videli dynamický hokej s množstvom vzruchov, ale minimom čistých šancí. Domáci hráči síce mali prevahu, no museli si dávať pozor na rýchle brejky Slovincov. V 12. minúte mohol otvoriť skóre Šivič, ktorý sa pretlačil do zakončenia pomedzi dvoch obrancov, ale Halák jeho prudkú strelu vyrazil. Slováci aj naďalej tlačili, ale Slovinci si dobre strážili priestor pred bránkou, súperov nepúšťali do streleckých pozícii a tak sa diváci v úvodnom dejstve gólu nedočkali.

Aj druhé dejstvo odštartovalo presilovou hrou, ale na rozdiel od Slovákov ju Slovinci dokázali využiť. Domáci hráči neustrážili modrú čiaru, obrancovi Kranjcovi utvorili koridor až pred Haláka a ten ponúknutú šancu bez váhania premenil. Vyrovnanie mal na hokejke Bartečko, ale Kristan jeho pokus zblízka vytlačil betónom. V 29. minúte prišla ešte lepšia príležitosť pre domácich, keď Jeglič dostal za vysokú hokejku štyri minúty. Zverenci trénera Glena Hanlona však mali veľké problémy udržať sa v útočnom pásme, nedarili sa im kombinácie a tak neprišli ani šance. Radosť na domáce tribúny priniesla až 36. minúta. Surový sa pri mantineli zbavil dvoch brániacich hráčov, posunul puk Šatanovi a ten vyrovnal na 1:1.

Na začiatku záverečnej časti hra upadla do slabého priemeru a bojovalo sa hlavne v strednom pásme. Ako prví sa prebrali domáci, keď sa ocitol v obrovskej šanci Surový, ale jeho pohotovú strelu výborne vyrazil Kristan. Následne sa však puk dostal k Podhradskému a ten prepálil všetko, čo mu stálo v ceste – 2:1. O pár minút vytiahol bravúrny zákrok Halák, ktorý vyrazil nad bránku takmer istý gól z hokejky Tičara. Slovinci hrozili aj ďalej, ale počas power play obrancov na modrej parádne prečítal Bartečko a zavŕšil skóre zápasu.

Bielorusko – Kanada 1:4 v B-skupine

Víťazstvo Kanaďanov zariadili Jeff Skinner, John Tavares a dvojgólový Jordan Eberle, za Bielorusov korigoval Andrej Stepanov.

Zápasu predchádzalo slávnostné otvorenie šampionátu, počas ktorého sa divákom prihovorili primátor Košíc Richard Raši a viceprezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Šojči Tomita. Prítomní si minútou ticha uctili obete ničivého zemetrasenia a jadrovej katastrofy v Japonsku.
Kanaďania si v nedeľu o 16.15 zmerajú sily s Francúzskom a vo večernom zápase nastúpia Bielorusi proti Švajčiarom.

** B-skupina, 1. kolo:
Bielorusko – Kanada 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)**
Góly: 20. Stepanov (Kulakov, Kitarov) – 2. Eberle (Kane, Scalzo), 31. Skinner (Tavares), 46. Tavares (Skinner, Schenn), 49. Eberle (Phaneuf, Scalzo). Rozhodcovia: Jeřábek, Šindler (obaja ČR) – Novák (SR), Hribar (Slovin.), vylúčení: 4:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 6025 divákov.
Bielorusko: Mezin – Stasenko, Denisov, Riadinskij, Kosťučenok, Goroško, Kolosov, Korobov – Meleško, Grabovskij, Ugarov – Kulakov, Stas, Michaľov – Demagin, Kitarov, Stepanov – Drozd, Pavlovič, Kovyršin
Kanada: Reimer – Burns Phaneuf, Schenn, Methot, Pietrangelo, Scalzo – Zajac, Ladd, Clutterbuck – Stewart, Duchene, Nash – Eberle, Spezza, Kane – Skinner, Tavares

Kanaďania začali náporom a už v 2. minúte zvonila žŕdka Mezinovej brány po delovke Pietrangela od modrej čiary. V rovnakej minúte favorit otvoril skóre stretnutia, keď Eberle potrestal dezorientovanú obranu Bielorusov – 0:1. Zámorský tím mal aj naďalej hernú prevahu a svojho súpera zvieral predovšetkým v presilových hrách. Bielorusi však neboli odovzdaným súperom, Reimera v kanadskej bráne ohrozili niekoľkými nebezpečnými strelami a 34 sekúnd pred prvou sirénou sa dočkali vyrovnania, keď Stepanov dopravil puk do poloodkrytej brány – 1:1.

V druhej časti hry mala viac z hry Kanada, ale Mezin, niekedy aj s prispením šťastia, úspešne odolával. V polovici duelu vrátil vedenie „javorovému listu“ Skinner, ktorý krásne zavesil pod hornú žŕdku – 1:2. V 35. minúte mohli viesť Kanaďania už 3:1, no Mezinovi po Phaneufovom nahodení opäť pomohla konštrukcia brány. Bielorusi takmer udreli v závere tretiny, keď sa Grabovskij predral cez súperovu obranu, no Reimer mu pokazil radosť.

V záverečnej tretine vniesol pokoj do kanadských radov Tavares, ktorý v 46. minúte z uhla prestrelil Mezina – 1:3. O tri minúty neskôr Phanuef nastrelil v presilovke brvno a Eberle pohotovo dorazil puk za čiaru – 1:4. Tri minúty pred koncom mohol zvýšiť Stewart, ale nariadené trestné strieľanie zahodil a keďže Bielorusi v samom závere nevyužili 45-sekundovú presilovku piatich proti trom, v platnosti zostal rezultát 1:4.

Nemecko – Rusko 2:0 v A-skupine

Hokejisti Nemecka vyhrali v piatok v prvom zápase A-skupiny MS v Bratislave nad Ruskom 2:0. Zápas mal veľmi dobrú úroveň najmä vďaka výkonu outsidera, ktorý odohral presvedčivo svoj tradičný systém a okorenil ho aj konštruktívnymi ťahmi. Je to historické víťazstvo a najlepší výsledok proti veľmoci od roku 1953.
Nemci budú v nedeľu o 20.15 druhým súperom Slovenska, pred týmto súbojom sa Rusi o 16.15 stretnú so Slovincami.

A-skupina, 1. kolo:
Nemecko – Rusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 25. Greilinger (Braun), 58. Reimer. Rozhodcovia: Burchell, Reiber – Carlson, Murchison (všetci Kanada), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 9049 divákov.
Nemecko: Endras – Krüger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hordler, Goc – Wolf, Hospelt, Rankel – Greilinger, Ullmann, Müller – Tripp, Schutz, Gogulla – Reimer, Barta, Kreutzer
Rusko: Nabokov – Nikulin, Belov, Aťjušov, Ťjutin, Kalinin, Kornejev, Jemelin, Kulikov – Morozov, Kajgorodov, Kovaľčuk – Radulov, Zinoviev, Zaripov – Afinogenov, Tereščenko, Arťjuchin – Tarasenko, Kuliomin, Gorovikov.

Rusi začali schuti a úvodných minútach bolo cítiť ich korčuliarsku prevahu. V 4. minúte mali veľkú šancu Radulov so Zinovievom, ale v tom čase sa ich tím už presvedčil, že nehrá proti odovzdanému súperovi. Nemci technicky príliš nezaostávali, kombinovali jednoducho a moderne a najmä vďaka tečom a dorážkam si vytvorili v prvej časti viac veľkých šancí ako Rusi. Navyše v ich tradične silnej fyzickej hre nepreháňali osobné súboje, hrali čisto a aj sebavedome.

V tomto trende pokračovali aj po prestávke a odmenou im bol prvý gól celého šampionátu, ktorý po rýchlej akcii strelil Greilinger. Rusi pochopili, že je zle, namiesto špekulovania začali viac páliť. Favorit síce dal do svojich štruktúr viac iskry, ale žiadnu výraznú prevahu nezískal.

Opticky sa ruskí útočníci systematickejšie presadzovali až v tretej tretine, lenže chýbala streľba z prvej i vtip pri zakončení. Nemci prakticky bez problémov kontrolovali vývoj, lebo súper bol nervózny a čoraz kŕčovitejší. Reimerovo úspešné sólo s gólovým blafákom bolo vkusne zavŕšilo excelentný výkon Nemecka.

Švajčiarsko – Francúzsko 1:0 pp v B-skupine

Hokejisti Švajčiarska vyhrali v piatok v prvom zápase B-skupiny MS v Košiciach nad Francúzskom až po predĺžení 1:0. Po bezgólovom riadnom hracom čase sa o jediný gól stretnutia postaral v 62. minúte po skvelej individuálnej akcii obranca Julien Vauclair. Zápas v tretej časti prerušili pre tmu v hale.
V nedeľu sa Francúzi strtetnú najprv o 16.15 s Kanadou a potom vo večernom zápase nastúpia Švajčiari proti Bielorusom.

Švajčiarsko – Francúzsko 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)**
Gól: 62. Vauclair (Rüthemann). Rozhodcovia: Partanen, Ronn – Terho (všetci Fín.), Semionov (Est.), vylúčení: 6:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 2964 divákov.
Švajčiarko: Stephan – Diaz, Bezina, du Bois Seger, Vauclair, Furrer, Sbisa – Gardner, Plüss, Rüthemann – Ambühl, Monnet, Lötscher – Trachsler, Bieber, Moser – Stancescu, Lemm, Sprunger
Francúzsko: Huet – Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel, Janil – Meunier, Bellemare, Treille – Fleury, S. da Costa, Desrosiers – Tardif, Gras, F. da Costa – Henderson, Arrossamena, Raux

Francúzi napriek úlohe papierového outsidera odštartovali šampionát nebojácne a v úvodnej tretine boli Švajčiarom minimálne vyrovnaným súperom. Už v 4. minúte sa pred švajčiarskym brankárom Stephanom objavil osamotený Treille, no z uhla neuspel. Prvý útok francúzskeho tímu bol najnebezpečnejším na ľade a slovo si vypýtal aj o tri minúty neskôr, keď v oslabení unikol kapitán Meunier, no zakončenie mu nevyšlo a neujala sa ani dorážka Bellermareho. Helvéti dokázali zatlačiť protivníka najmä v presilovkách, so všetkými ich pokusmi si však gólman Huet poradil bez väčších problémov.

Druhá tretina sa niesla v podobnom duchu ako tá prvá. Obe mužstvá predvádzali útočný hokej a vedeli pohroziť aj v oslabení. Švajčiari sa v rovnovážnom stave len s ťažkosťami dostávali cez útočnú modrú čiaru a keď už aj vystrelili, narazili na pripraveného Hueta.

Na začiatku tretieho dejstva sa Steel Arena pre výpadok elektrického prúdu zahalila do tmy. Desaťminútová neplánovaná pauza prospela viac Francúzom, ktorí však svoje dve tutovky nevyužili. Potrestať ich mohol v 47. minúte Ambühl, no jeho strela tesne minula ľavú žŕdku francúzskej brány. Až do záveru riadneho hracieho času gól nepadol a na rad prišlo predĺženie. V jeho 106. sekunde sa cez francúzsku obranu predral obranca Vauclair a blafákom rozhodol o zisku dvoch bodov pre favorita zápasu.

Text: TASR Foto: Ondrej Bobek