Správy

Vyučovanie sa môže začať: Svoje brány otvoria všetky krajské stredné školy

V stredu (2. 9.) svoje brány v novom školskom roku otvorí všetkých 71 stredných škôl a 4 školské zariadenia, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovský samosprávny kraj (PSK).

Ilustračný obrázok k článku Vyučovanie sa môže začať: Svoje brány otvoria všetky krajské stredné školy
Zdroj: TASR

Podľa hovorkyne kraja Daše Jeleňovej nemajú hlásený žiaden krízový stav v rámci semaforu, ktorý určilo ministerstvo školstva.

„Naše školy sú v zelenej fáze, čo znamená, že žiadna škola nemá žiadneho podozrivého ani pozitívneho žiaka či pedagóga na COVID-19,“ povedala Jeleňová.

Pôvodne mal PSK vo svojej pôsobnosti 76 stredných škôl, postupnou optimalizáciou sa ich počet znížil na spomenutých 71. „Od 1. septembra 2020 došlo k zmenám v okrese Prešov a v mestách Svidník, Bardejov a Stará Ľubovňa. Zo 72 škôl jedna, konkrétne v Giraltovciach, prešla pod inú zriaďovateľskú pôsobnosť. Čiže je to 71 stredných škôl a štyri školské zariadenia,“ vysvetlil vedúci odboru školstva PSK Ján Furman.

Zmeny neschválili

V pondelok (24. 8.) krajskí poslanci na svojom rokovaní neschválili v rámci optimalizácie zmeny v okresoch Humenné a Vranov nad Topľou. Spojená škola v Čaklove vo Vranovskom okrese sa mala od 1. septembra 2021 stať elokovaným pracoviskom Strednej odbornej školy A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou. Z humenskej obchodnej akadémie (OA) a hotelovej akadémie (HA) mala k rovnakému dátumu vzniknúť spojená škola sídliaca v budove OA.

Návrh, ktorý sa týkal škôl v Snine s tým, že tamojšia Stredná odborná škola (SOŠ) bude zrušená a odbory sa sfúzujú s odbormi Strednej priemyselnej školy (SPŠ) nebol zaradený do rokovania. Na komisii školstva podľa Furmana neprešiel a rovnako nebol schválený ani návrh predsedu komisie Mariána Damankoša počas rokovania.

Školy by mali od stredy (2. 9.) podľa Jeleňovej fungovať v štandardnom režime, avšak s dodržiavaním prísnych hygienických noriem a ďalších odporúčaných opatrení.

S opatreniami

„Verejné otvorenie školského roka sa nebude konať hromadne, bude sa organizovať len po triedach a takým spôsobom, aby sa predišlo zhromažďovaniu väčšieho množstva žiakov. Telocvične a priestory na šport, ako je bazén či posilňovňa, nebudú môcť byť do 20. septembra vôbec využívané,“ skonštatovala Jeleňová.

Čo sa týka ďalších opatrení, samozrejmosťou je podľa nej zabezpečenie dostatočného množstva hygienických a dezinfekčných prostriedkov, ktoré musia byť dostupné nielen pri vstupe do budovy, ale aj v interiéroch, predovšetkým na toaletách.

„Odporúčame časté a intenzívne vetranie priestorov, dôkladné denné upratovanie a dezinfekciu všetkých miestností školy. Upozorňujeme, že podľa usmernení rezortu, sú pre stredoškolákov, ako aj pre všetkých pedagogických i nepedagogických zamestnancov počas prvých dvoch týždňov školského roka povinné rúška vo vnútorných priestoroch školy a na pracoviskách praktického vyučovania vrátane internátov. Povinné nosenie rúška bude platiť aj po 16. septembri pri praktickom vyučovaní skupín z viacerých tried,“ zdôraznila hovorkyňa kraja.

Ako ďalej povedala, pri prvom nástupe študenta na školu je rovnako dôležité a potrebné predložiť písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti žiaka, ktoré sa vyžaduje aj po prerušení dochádzky v trvaní viac ako tri dni.

„Súčasťou opatrení je aj povinnosť školy, pracoviska praktického vyučovania, ako aj školského internátu vyčleniť jednu miestnosť určenú na bezprostrednú izoláciu žiaka, u ktorého sa vyskytnú príznaky ochorenia COVID-19, prípadne iného prenosného ochorenia,“ dodala Jeleňová.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie