Peter Handzuš Správy Prezidentské voľby

Z kostola do volebnej miestnosti: Takto volia starší obyvatelia Lendaku

V Lendaku chodia starší obyvatelia voliť hneď zrána, po omši. Istým špecifikom tejto dediny s 5300 obyvateľmi, je to, že voliči chodia odovzdať svoj hlas v tradičných krojoch.

Zdroj: Dnes24.sk

„Voličské miestnosti na obecnom úrade a v kine sú hneď pri kostole, čo mnoho starších využije a hneď po omši idú voliť. Máme s tým skúsenosti pri každých voľbách,“ uviedol predseda volebného okrsku číslo 1. Michal Gallik s tým, že v tomto čase zvyknú mať aj väčší nápor voličov a čakajú v rade. Občania však chodia priebežne počas celého dňa.

„Ja chodím stále hneď z kostola, už som tak zvyknutá a vždy v kroji, samozrejme,“ povedala Mária Halčinová, ktorú pri voľbe zdobil bežný pracovný kroj z Lendaku. Svoj hlas odovzdala na obecnom úrade hneď ráno aj 83-ročná Mária Neupauerová, sprevádzal ju syn. „Kroj nosíme odmalička, každý deň, a na voľby by to nemalo byť iné. Pre nás je to odev ako každý iný,“ skonštatovala.

Prezidentské voľby v Lendaku
7
Galéria

Z voličskej miestnosti v Lendaku sa oveľa častejšie ozýva tradičný lendacký dialekt než spisovná slovenčina. Lendačania sú povestní tým, že sa medzi sebou rozprávajú goralským nárečím. „Daj Bôze, dajče mi občansky, tu še mi podpišče, tam mozeče iš odvôlič. Nezabočče zaľepič obalke. Dženkujeme, s bôgem,“ takto približne znie komunikácia medzi voličmi a členmi komisie.

V Lendaku sú dohromady štyri volebné okrsky a právo voliť má približne 3500 obyvateľov. Podľa Gallika zvykne byť voličská účasť v prezidentských voľbách v tejto obci pomerne vysoká a dosahuje aj okolo 60 percent. „Trochu menší záujem je napríklad o voľby do Európskeho parlamentu, tam sa to pohybuje okolo 40 percent,“ dodal predseda.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie