Peter Handzuš Krimi

Zábery z požiariska: Plamene a dym za Kvetnicou

AKTUALIZOVANÉ: Krátko po 13. hodine nás Marián z Popradu informoval o požiari v Kvetnici. V horiacom lese bojuje s ohňom niekoľko desiatok hasičov s cisternami. Hasenie požiaru komplikuje silný vietor.

Po 16. hodine bolo podľa informácií z Operačnáho strediska Hasičského a záchranného zboru v Poprade na požiarisku 13 cisterien a 29 profesionálnych hasičov z Popradu, Kežmarku a Levoče. Pri požiari im pomáha 36 dobrovoľných hasičov z Hrabušíc, Spišského Bystrého a Spišského Štiavnika, ktorí majú k dispozícii ďalšie tri cisterny. Po štvrtej popoludní začal požiar hasiť aj vrtuľník s bambi vakom.

Silný požiar sa šíri od Kvetnice smerom na Gánovce a stále nie je lokalizovaný. Týmto smerom fúka silný vietor a plamene preskakujú korunami stromov. Počas natáčania nad obaľovačkou v Kvetnici sme dvakrát videli preskočiť plamene možno aj viac ako 20 metrov.

[color=#ff0000]­Aktualizované 30.4.2012:

Požiar pri Kvetnici, ktorý zasiahol asi sedem hektárov lesa, sa hasičom podarilo lokalizovať. Urbárskemu spoločenstvu v Hranovnici spôsobil škodu zhruba vo výške 7000 eur.

Rozsiahly požiar lesa pri Kvetnici spôsobila pravdepodobne ľudská nedbalosť pri manipulácii s otvoreným ohňom. „Jeho presná príčina je však zatiaľ v štádiu šetrenia,“ povedal Pavol Gavlák z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade.

Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch uviedol, že dnes budú pokračovať práce na dohasení ohňa: „Cez noc sme monitorovali, mali sme tam dve cisterny aj s požiarnikmi, ktorí obchádzali požiarovisko, aby sa to opäť nerozhorelo a nešírilo ďalej. Dnes by sme chceli požiar úplne uhasiť.“ Momentálne tam hasí 30 hasičov z Popradu, Kežmarku a traja príslušníci z Prešova.

Šproch predpokladá, že už nebude potrebné nasadiť leteckú techniku. „Momentálne vrtuľníky hasia vo Vyšnej Boci, keby to bolo veľmi nutné, tak sme s nimi v spojení a vedia nám prísť pomôcť. Predpoveď počasia je, že okolo 10. hodiny začne fúkať vietor, o 12. hodiny by mal byť dosť silný, ale veríme, že to situáciu neskomplikuje,“ dodal Šproch. [/color]

Poprad24/tasr Foto: Marián Barilla, Peter Handzuš Video: Peter Handzuš

Zábery z požiariska: Plamene a dym za Kvetnicou
1
Galéria
vkvetnica_les
29
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM