Začala hokejová Tipsportliga. Ako dopadlo prvé východniarske derby?

Oba tímy začali svoj prvý zápas v tipsportligovej sezóne vo vysokom tempe. Od prvých minút nechýbalo nasadenie a dlho netrvalo ani čakanie na prvý gól.

Ilustračný obrázok k článku Začala hokejová Tipsportliga. Ako dopadlo prvé východniarske derby?

Po individuálnom zaváhaní jedného z Košičanov sa do brejku dostal Marek Zagrapan a na radosť skupiny fanúšikov hostí otvoril skóre – 0:1. Popradčanov gólový úspech potešil a súpera sa snažili držať na dištanc od vlastnej bránky. Košičania však postupne prevzali iniciatívu a po sérii viacerých gólových príležitostí aj vyrovnali. Typickú individuálnu akciu predviedol Gabriel Spilar a zblízka prekvapil Fernströma – 1:1. V 16. minúte sa o ďalší gól domácich snažil s prehľadom hrajúci Nagy, ale švédsky brankár jeho úmysel zmaril. Košičania v závere prvej tretiny ovládli hru, v dlhých úsekoch zovreli súpera pred brankárom, ale do kabín sa išlo za nerozhodného stavu.

Nová kniha o histórii popradského hokeja

Druhá časť začala opatrnejšie a zaujímavých momentov ubudlo. Nebezpečnejšie vyzerali akcie domáceho tímu, ale Fernström viackrát podržal svoj tím. Efektný zákrok predviedol najmä v 31. minúte, keď pri šanci Vargu predviedol vydarený „semafor.“ O tri minúty však nestačil na pokus Suju, ktorý využil priestor medzi kruhmi – 2:1. V 38. minúte roztlieskal domácich divákov opäť Nagy, ktorého individuálnej akcii chýbalo iba gólové zakončenie. Popradčania sa v druhej časti nevedeli dostať do ideálneho tempa a v ofenzíve nič prekvapujúce nevymysleli.

Tatranský pohár zaslúžene putoval do Fínska

Tretia minúta tretej časti priniesla tretí gól domácich. Postaral sa oň Dávid Šoltés, ktorý strelou bez prípravy zužitkoval prihrávku Bartoša. Popradčania sa nevzdávali, ale tlak na bránku domácich si dlho nevedeli vytvoriť. Množstvo síl nechávali v osobných súbojoch, ktorými skončilo mnoho ofenzívnych snáh „kamzíkov.“ V 52. minúte zaujala výmena brankárov na popradskej strane, vďaka ktorej brankár Šúrek nastúpil na prvých 57 sekúnd v novej sezóne. V 59. minúte sa hostia rozhodli pre hru so šiestimi korčuliarmi, ale na výsledku to už nič nezmenilo.

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: „Inkasovali sme ako prví, ale od tohto momentu sme boli jednoznačne lepším mužstvom. Súpera sme dostávali pod tlak dobrým korčuľovaním. Vďaka tomu sme si vytvorili veľa streleckých príležitostí. Škoda, že sme ich nevyužili viac. Myslím si, že naše víťazstvo je zaslúžené a sme radi za dobrý vstup do súťaže.“

Ľudovít Jurínyi, asistent trénera HK Poprad: „Čakal nás kvalitný súper, na ktorého sme sa zodpovedne pripravovali. Myslím si, že to bol vyrovnaný zápas, ktorý sa hral vo vysokom tempe. Zavážili skúsenosti, ktoré boli na súperovej strane. Domáci využili naše individuálne chyby, z ktorých dali góly. Našich chlapcov musím pochváliť za prístup a gratulujem domácim k výhre.“

HC Košice – HK Poprad 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 10. Spilar (Nagy), 34. Suja (Šoltés), 43. Šoltés (Bartoš, Mihalčin) – 3. Zagrapan (Brejčák, Suchý).
Rozhodovali: Konc, Štefik – Korba, Smrek, vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 3268 divákov.

HC Košice: Habal – Deyl, Dudáš, Michalčin, Šedivý, Matejka, Šmach – Spilar, Suja, Nagy – Bicek, Hruška, Bartánus – Hričina, Boltun, Varga – Šoltés, Milý, Bartoš

HK Poprad: Fernström (52. Šúrek) – Suchý, Kurali, Dinda, Fabian, Pokovič, Cutting, D. Šterbák, J. Brejčák – Lichanec, Zagrapan, Lapšanský – D. Bondra, Ježek, Výhonský – Kroták, Troliga, Tibenský – Vašaš, Matej Paločko, Václav

HC Košice - HK Poprad 3:1