Ilustračný obrázok k článku Začiatok školského roka v Poprade: Prváci odišli s darčekom, aký režim platí v triedach?
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Začiatok školského roka v Poprade: Prváci odišli s darčekom, aký režim platí v triedach?

Školy otvorili svoje brány aj v Poprade. Kvôli hrozbe pandémie však deti aj ich rodičia musia dodržiavať určité podmienky.

Správy Samospráva
Správy Samospráva

Začiatok školského roka v Poprade: Prváci odišli s darčekom, aký režim platí v triedach?

Školy otvorili svoje brány aj v Poprade. Kvôli hrozbe pandémie však deti aj ich rodičia musia dodržiavať určité podmienky.

Ilustračný obrázok k článku Začiatok školského roka v Poprade: Prváci odišli s darčekom, aký režim platí v triedach?
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Do deviatich popradských základných škôl nastúpilo vo štvrtok približne 4400 žiakov, z toho asi 500 prvákov. Podrobnejšie informácie o návrate detí do škôl poskytla redakcii Dnes24 Jarmila Hlaváčová, hovorkyňa mesta Poprad.

Čo platí?

Počas leta bolo potrené pripraviť dezinfekciu a hygienické potreby. Samotné vyučovanie bude prebiehať v tradičnom režime.

  • Rodičia majú právo ospravedlniť dieťa maximálne na 5 dní za sebou, ak je to viac, musia mať potvrdenie od lekára.
  • Ak dieťa vymešká vyučovanie 3 dni po sebe, je jedno či je to sobota, nedeľa, sviatok, musí doniesť potvrdenie o bezpríznakovosti, takisto aj zamestnanci.
  • Výhody budú mať zaočkované deti, ktoré nebudú musieť ísť do karantény, ak budú mať v triede prípad infekcie. Inak trieda pôjde na 14 dní do karantény.
  • Novinkou je, že Ministerstvo školstva umožnilo rodičom nechať si deti pred nástupom do školy otestovať.

Musíme povedať, že okolo 55 percent rodičov prejavilo záujem o samotesty a v 3 školách rodičia prejavili záujem o kloktacie testy. Kloktať by mali dnes doma a zajtra by nám mali prísť pozbierať vzorky a uvidíme, aká bude po pretestovaní situácia. Taktiež sa trochu zmenili spotrebno-materiálne normy v školských jedálňach. Je veľký dôraz na kvalitu potravín a na domáce potraviny, ktoré sú bez pridaných látok. Z jedálnička sa teda vylúčili niektoré druhy potravín a sprísnili sa požiadavky na jednotlivé potravinové komodity,“ vysvetlila situáciu vedúca odboru školstva, mládeže a športu MsÚ Poprad Edita Pilarová.

Darček pre prvákov

Tento rok do popradských škôl nastúpilo okolo 500 prváčikov, pre ktorých malo mesto Poprad pripravený darček. Vedenie mesta sa totiž už tak ako po minulé roky rozhodlo pomôcť rodinám vecným darom, a to balíčkom so školskými potrebami v celkovej hodnote 30 eur. Prváčikom na Tajovského ulici rozdal tieto balíčky primátor Anton Danko.

Danko verí, že do Vianoc je po všetkom

Svoje brány ráno otvorila aj ZŠ s MŠ na Tajovského ulici, do ktorej zavítal primátor mesta Poprad Anton Danko. „Všetkým žiakom prajem úspešný začiatok školského roka i keď viem, že bude ťažký pre všetkých, pre žiakov, učiteľov, rodičov, ale aj pre nás, pre zriaďovateľa, ale verím, že to zvládneme. Hlavne by som chcel všetkých poprosiť, aby boli k sebe tolerantní a aby pochopili aj nosenie rúšok a ďalšie obmedzenia, ktoré sme si nevymysleli my, ale sú nutné kvôli COVID-19. Verím, že po Vianociach už všetko skončí a budeme sa môcť rozprávať o iných aktivitách v školách.

Rodičia museli priniesť doklad o bezpríznakovosti žiaka. Deti prichádzali do školy postupne v 15 minútových intervaloch.

Otvárame školský rok s počtom 470 žiakov, dve prvácke triedy, v ktorých bude 48 žiakov a už sa veľmi tešíme a veríme, že bude nový školský rok úspešný. Musíme sa riadiť manuálom, ktorý vydal RÚVZ a ministerstvo školstva. Je pre nás zákonná povinnosť ho dodržiavať a pripravovali sme sa na to poctivo. Pevne verím, že budeme voči sebe úctiví, tolerantní, empatickí a spolu všetko zvládneme,“ u­viedla riaditeľka školy ZŠ s MŠ na Tajovského ulici Renáta Vlčková.

Foto: ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín