Peter Handzuš Rôzne

Zakážu vstup na turistické chodníky?

Návštevníkov viacerých tatranských turistických chodníkov a lesných ciest upozorňujú už niekoľko dní oznamy na možnosť ich uzatvorenia. K takémuto kroku pristúpilo Liptovsko-tatranské združenie vlastníkov neštátnych lesov, ktoré zastrešuje 82 pozemko

„Na základe dlhoročných skúseností, keď nás prakticky nikto neberie do úvahy, nám už pri pochybnej tvorbe Zákona o ochrane prírody a krajiny došla trpezlivosť. Kompetentných zatiaľ takouto formou iba informujeme o našej nespokojnosti, no v krajnom prípade, ak s nami naďalej nebudú seriózne jednať, zakážeme vstup na naše chodníky. Nikto s nami nikdy o nich nerokoval, ani neuzavrel žiadnu zmluvu,“ uviedol predseda spomínaného združenia Bohdan Pálka.

Finančné náhrady za majetkové ujmy sú podľa neho nedostatočné. „Nechceme nič viac, len jasne stanovené podmienky. Nemôžeme predsa schvaľovať, že na svoju vlastnú pôdu nebudeme môcť vstupovať, vykonávať žiadnu hospodársku činnosť a na druhej strane za to dostaneme len pochybný prísľub, že za tento ústupok snáď niečo niekedy dostaneme, lebo štát teraz nemá peňazí nazvyš,“ zdôraznil Pálka.

„Príprava príslušných zákonných noriem sa uberá pre nás neprijateľným smerom,“ doplnil tajomník združenia Ivan Rázus. „Dôvodom nášho protestu je, že v nedávno schválených tézach nie je zakotvený princíp vlastníckych vzťahov. My sme vlastníci a v podstate nikto nás nerešpektuje. Navrhovaných päť percent bezzásahových území v rámci SR je neúmerne veľa. Zónu bez zásahov by malo do roku 2020 tvoriť 50 percent a do roku 2030 až 70 percent územia národných parkov, z ktorého viac ako polovica je naším majetkom,“ povedal Rázus.

V oficiálnej reakcii Ministerstva životného prostredia SR sa uvádza, že táto protestná akcia sa nedá nazvať inak, ako zbytočným rozkopávaním otvorených dverí. Zákon ani zonácia sa nepripravujú pod pokrievkou, ako bývalo zvykom za predchádzajúcich vedení. Najskôr sa pripraví odborný návrh spolu s vedeckými pracovníkmi, lebo prioritou je ochrana prírody a až sekundárne sú záujmy lesnícke či developérske. Hotový odborný návrh bude prerokovaný v rámci Zelenej tripartity s každou dotknutou stranou.

Vlastníci lesov by sa mali podľa ministra Józsefa Nagya obracať s otázkami na výšku finančného odškodnenia za obmedzenia v hospodárení na ministerstvo financií. „Určite budeme podporovať spravodlivý systém so zachovaním zdravého rozumu a požadovať dostatočný rozpočet na tieto účely. Budúcoročnú potrebu sme vyčíslili na šesť miliónov eur, no zatiaľ to rezort financií neprijal,“ dodal s tým, že práve znenie nového zákona bude vytvárať právny rámec pre túto spravodlivosť.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM