Martin Sýkora Rôzne

Zakvitla u nás najnebezpečnejšia invázna rastlina na Slovensku!

Za najnebezpečnejšiu inváznu rastlinu u nás je považovaný boľševník obrovský. Trojmetrová rastlina robí starosti nielen ochranárom, je nebezpečná pre ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Zakvitla u nás najnebezpečnejšia invázna rastlina na Slovensku!
Zdroj: wikimedia.com

Najnebezpečnejšia invázna rastlina

Na území Vysokých Tatier v ostatných dňoch zakvitla nebezpečná invázna rastlina. Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavla Majka ide o boľševník obrovský, ktorý je považovaný za najnebezpečnejšiu inváznu rastlinu na Slovensku.

„Je to bylina impozantného vzhľadu. Dosahuje výšku okolo troch metrov a už z diaľky zaujme obrovskými, v priemere aj takmer meter širokými bielymi kvetmi. Jedna rastlina vyprodukuje niekoľko desiatok tisíc semien, ktoré sa ďalej šíria hlavne vodou,“ opísal Majko.

Rastlina je obzvlášť nebezpečná pre zdravie človeka. Šťava z bylí a listov dráždi pokožku a spôsobuje jej poleptanie a pľuzgiere.

Zdroj: wikimedia.com

Rozhodne sa jej nedotýkajte!

Podľa slov Majka sa každoročne tento druh v oblasti Vysokých Tatier likviduje. „Dôsledne sa osekávajú a zbierajú všetky kvety, aby nedošlo k dozretiu semien a ich následnému vysemeneniu. Takýmto spôsobom sa darí udržať tento druh pod kontrolou a jeho počet každoročne eliminovať,“ priblížil.

Napriek tomu, že Správa TANAP-u i subjekty na ktorých pozemkoch sa tento druh vyskytuje ho systematicky likvidujú, môže sa stať, že na prechádzke tatranskou prírodou na nebezpečnú rastlinu ľudia natrafia. „Rozhodne sa by sa jej nemali dotýkať a nemali by ju olamovať, aby predišli vážnym zdravotným problémom,“ uzavrel Majko.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM