Dominika Handzušová Iné športy

Žampa v Záhrebe s tromi bodmi, Hirscher novým lídrom

Slovenskému lyžiarovi Adamovi Žampovi sa v nedeľu podarilo tretíkrát v kariére bodovať v pretekoch Svetového pohára. V slalome v chorvátskom Záhrebe obsadil 28. miesto so stratou 5,78 s na víťazného Rakúšana Marcela Hirschera a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal ďalšie tri body.

Ilustračný obrázok k článku Žampa v Záhrebe s tromi bodmi, Hirscher novým lídrom

Po prvom kole bol Žampa 24. a v druhej jazde atakoval prvú dvadsiatku, tesne pred cieľom však spravil chybu, ktorá ho stála lepší výsledok. Jeho slalomovým maximom v SP zostáva decembrová 16. priečka z francúzskeho Val d'Isere, koncom októbra skončil senzačne deviaty v obrovskom slalome v rakúskom Söldene.

Hirscher zvíťazil s náskokom 57 stotín pred Švédom Andrem Myhrerom, tretí skonči ďalší Rakúšan Mario Matt (+1,09). Obhajca veľkého glóbusu v chorvátskej metropole nadviazal na triumf z vlaňajška, keď sa išiel nočný slalom a pripísal si na konto 15. triumf v SP. Vďaka zisku 100 bodov sa dostal na čelo celkového poradia pred Nóra Aksela Lunda Svindala a je aj na čele priebežnej klasifikácie slalomu. Po prvom kole vedúci Švéd Jens Byggmark skončil po chybe v dolnej časti trate až 26. Chorvát Ivica Kostelič, ktorý stále čaká na prvé víťazstvo na „Medveďom vŕšku“ bol ôsmy. Bývalý majster sveta bol v Záhrebe už trikrát druhý a štyrikrát tretí.

Žampa po úvodnom kole strácal na Byggmarka 2,89 s. „V prvej jazde som si dával pozor, aby som to príliš nenarovnával. Hlavne v dolnej časti totiž trať už nebola ideálna a preto bolo dôležité triafať sa do jám. Na vlastnej koži som sa presvedčil, že slalom v Záhrebe je dlhý a náročný na kondičku,“ povedal talentovaný slovenský reprezentant. Aj v druhom kole išiel Zampa agresívne. Na prvých dvoch medzičasoch bol priebežne na čele a vyslúžil si pochvalu i od rakúskych televíznych komentátorov, ktorí prirovnali jeho štýl jazdy k hviezdnemu Hirscherovi. Päť bránok pred cieľom však prišla chyba. „V hornej aj strednej časti trate sa mi išlo celkom dobre, napálil som to naplno a vyzeralo to nádejne. Tesne pred cieľom som však zostal vzadu a musel som do jednej z bránok došliapať, aby som vôbec preteky dokončil. Musím si tú jazdu ešte celú zanalyzovať, no určite z toho mohla byť prvá dvadsiatka. Teraz ma čakajú preteky SP vo švajčiarskom Adelbodene, kde absolvujem obrovský slalom i slalom,“ dodal Žampa.

Výsledky slalomu SP mužov v Záhrebe:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:56,17 (58,66–57,51), 2. Andre Myhrer (Švéd.) +0,57 (59,17–57,57), 3. Mario Matt (Rak.) +1,09 (59,15–58,11), 4. Stefano Gross (Tal.) +1,15, 5. Felix Neureuther (Nem.) +1,31, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,33, 7. Manfred Mölgg (Tal.) +1,73, 8. Ivica Kostelič (Chor.) 1,78, 9. Steve Missillier (Fr.) +2,34, 10. Patrick Thaler (Tal.) +2,38…28. Adam ŽAMPA (SR) +5,78 (1:01,54–1:00,42)