Zásahový tím pre medveďa hnedého v akcii: Tatranský MACO dostal smrteľnú dávku
Medveď v tatranskej časti Smokovce podľa ochranárov stratil plachosť.
Zásahový tím pre medveďa hnedého odchytil a eutanázoval vo štvrtok (30. 9.) vo Vysokých Tatrách medveďa hnedého. Ako informovala Catherine Černochová z tlačového oddelenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, pohyb jedinca monitoroval už dlhé mesiace v lokalite Smokovce v meste Vysoké Tatry.
Prvé správy z očkovania TREŤOU dávkou: Aké vedľajšie účinky hlásia zaočkovaní?
Stupeň zmeny správania sa tohto medveďa bol už v štádiu, keď nebola nádej na odvyknutie si od stravy z kontajnerov a od synantropného chovania. Návrat k prirodzenému spôsobu života vo voľnej prírode už nebol podľa rezortu životného prostredia reálny. Zásahový tím údajne vyskúšal všetky možnosti odstrašenia medveďa, žiaľ, neúspešne.
Nejavil známky plachosti
Medveď podľa Černochovej opakovane prenikal do intravilánu obce, najmä na územiach Dolného, Horného, Starého a Nového Smokovca. Kŕmil sa potravou zo zmesového komunálneho odpadu, ktorý nie je v týchto obciach dostatočne zabezpečený. Pri stretnutiach s človekom už nejavil známky plachosti a opätovne sa vracal k nezabezpečeným kontajnerom. Zásahový tím medveďa odchytil a eutanázoval za prítomnosti veterinárneho lekára.
Opäť kontajnery
„Ministerstvo pripomína, že v minulosti podporilo mesto Vysoké Tatry a okolité obce nemalým finančným príspevkom na zabezpečenie kontajnerových stojísk, čo však samosprávy nevyužili tak, aby k takémuto zabezpečeniu naozaj došlo. Upozorňujeme opäť, že podľa vyhlášky sú tí, ktorí vytvárajú odpad, povinní zabezpečiť ho pred šelmami buď použitím uzamykateľnej zbernej nádoby, alebo inou formou ochrany pred prístupom medveďa k odpadu,“ doplnila Černochová.
Naďalej podľa jej slov platí tiež výzva ministerstva, že ak občania zaregistrujú prítomnosť medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, majú túto situáciu ohlásiť na linky tiesňového volania 158, 112, 159 alebo kontaktovať Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR na telefónnom čísle 0903 201 879.