Martin Sýkora Rôzne

Zmena v levočskej doprave: V meste obnovujú historickú Košickú bránu

V Levoči začali s rekonštrukciou historickej Košickej brány, ktorá bola súčasťou mestského opevnenia na začiatku 14. storočia. S opravou súvisia aj zmeny v doprave.

Ilustračný obrázok k článku Zmena v levočskej doprave: V meste obnovujú historickú Košickú bránu
Zdroj: TASR

V súvislosti s rekonštrukciou historickej pamiatky je na časti Košickej ulice uzatvorená doprava, obmedzenia sa týkajú aj mestskej hromadnej dopravy. Práce by mali podľa slov samosprávy potrvať do konca októbra.

Oprava za takmer štvrť milióna

„Košická brána bola naposledy rekonštruovaná v rokoch 1982–1983, medzitým sa robili už len povrchové nátery. Brána je veľmi frekventovaná, nakoľko popod ňu vedie hlavný prejazd na Námestie Majstra Pavla,“ uviedol viceprimátor Levoče Jozef Cvoliga. Podľa jeho slov ju začala postupne ničiť soľ, ktorá sa používa pri zimnej údržbe miestnych komunikácií, ale aj voda. „Výskumom sme zistili, že podložie a pivničné priestory už nezodpovedajú aktuálnej situácii,“ priblížil viceprimátor.

„V budúcom roku chceme hľadať ďalšie zdroje, aby sme mohli dofinancovať jej kompletnú rekonštrukciu,“ povedal Cvoliga.

Mesto získalo na obnovu historickej pamiatky 245 000 eur zo zdrojov Ministerstva financií SR. Brána by mala byť po úprave spolu s prechodom pre autá a pre peších nasvietená.

Zdroj: TASR

Obmedzenia aj v MHD

Do konca októbra platí na Košickej ulici úplná uzávera miestnej komunikácie. Z tohto dôvodu dôjde aj k obmedzeniam v mestskej hromadnej doprave, pričom bude dočasne zrušená autobusová zastávka na Košickej ulici. „Cestujúca verejnosť bude môcť využiť náhradnú autobusovú zastávku na Námestí Majstra Pavla pri meštianskom dome číslo 62. Obchádzková trasa je vedená po štátnej ceste I/18 a miestnych komunikáciách na Vysokej a Novej ulici,“ uviedla internetová stránke mesta Levoča.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM