Zrušením odstupného starostov ušetríme 10 mil. €

WEBNOVINY.SK

Webnoviny -

Ilustračné foto Foto: SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) žiada poslancov, aby zrušili odstupné pre starostov a primátorov, ktorí nebudú zvolení v novembrových komunálnych voľbách.

Podľa ZOMOSU by tak samosprávy mohli ušetriť až 10 miliónov eur a kompenzovať si tak výpadok podielových daní. Ak by k zmene nedošlo, december by bol podľa ZOMOSU pre rozpočty mnohých obcí „hotovou katastrofou“. O výzve ZOMOS informovala členka správnej rady združenia Vanda Rybanská.

Obce dnes musia starostom a primátorom, ktorí vo voľbách svoj mandát neobhája, vyplatiť päťmesačné odstupné vo výške ich pôvodného platu. Základný plat starostu, ktorý riadi obec do 500 obyvateľov, je 1,65– násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo predstavuje 1 230 eur. Výška platu starostov a primátorov ešte rastie v závislosti od veľkosti sídla, ktoré riadia. Pri mestách nad 100-tisíc obyvateľov tak môže narásť až na 2 960 eur, upozorňuje ZOMOS s tým, že poslanci obecných zastupiteľstiev môžu navyše starostovi schváliť odmeny až do výšky 50 percent jeho príjmu.

„Je pre nás nepochopiteľné, že v časoch šetrenia ostáva nepovšimnutá podstatná časť našej spoločnosti – samospráva. Starostovia, sa už dlhé roky potichu tešia svojim nadštandardným platom a odmenám,“ píše sa vo výzve adresovanej poslancom NR SR. Poslanci by podľa ZOMOS mali zvážiť výšku koeficientov, podľa ktorých sa vypočítavajú platy starostov, ale i kritériá ich odmeňovania tak, aby zodpovedali možnostiam obcí, štátneho rozpočtu a reálnej zodpovednosti starostov.

SITA

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.