Rôzne

Župa zrekonštruuje ďalšiu spojnicu medzi podhorím a Tatrami: Vieme, o ktorú ide

Ďalšiu spojnicu medzi podhorím a Vysokými Tatrami zrekonštruujú. Pozrite si bližšie, o ktorú ide...

Ilustračný obrázok k článku Župa zrekonštruuje ďalšiu spojnicu medzi podhorím a Tatrami: Vieme, o ktorú ide
Zdroj: TASR

Tentoraz sa zmodernizuje cesta II. triedy medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom, ktorá je vo vlastníctve Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a spravuje ju Správa a údržba ciest (SaÚC) PSK. Rozhodli o tom poslanci krajského zastupiteľstva na svojom zasadnutí koncom augusta a na návrh SaÚC SPK vyčlenili na tento účel z rozpočtu kraja 215 000 eur.

Vstupná brána

Táto cesta je vstupnou bránou do Vysokých Tatier z diaľnice D1, konkrétne do strediska cestovného ruchu Štrbské Pleso. Je veľmi frekventovaná a okrem domácich a zahraničných turistov ju využívajú aj miestni obyvatelia a podnikatelia. „Táto cesta sa postupne modernizuje už viac rokov po určitých úsekoch, v závislosti od dostupných finančných možností, avšak táto postupná modernizácia trvá už dosť dlho,“ konštatuje obec Štrba na svojej webovej stránke. Práve na základe jej podnetu sa vykonala obhliadka cesty za účasti jej správcu. Aj obecné zastupiteľstvo v Štrbe deklarovalo potrebu opravy, respektíve dokončenia modernizácie cesty.

Ak všetko pôjde podľa plánu, ešte tento rok by poškodený úsek cesty mal dostať nový asfaltový povrch. „Cieľom predmetu zákazky je odstránenie nevyhovujúceho stavu cestnej komunikácie II/538 v úseku medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom. Realizovať sa budú viaceré stavebné práce – odfrézovanie jestvujúcej obrusnej vrstvy a položenie novej, zrezanie krajníc a prečistenie cestných priekop, ktorými chceme v tomto úseku zlepšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky,“ uviedla hovorkyňa PSK Dáša Jeleňová s tým, že ide o úsek v dĺžke viac ako dva kilometre.

Lehota

Lehota na vykonanie diela je 30 kalendárnych dní od odovzdania staveniska zmluvnému zhotoviteľovi, pričom zmluva ešte uzatvorená nebola. „Momentálne sa nachádzame v štádiu pred podpisom zmluvy s úspešným uchádzačom. Predpokladáme, že by práce mohli začať ešte v priebehu nasledujúcich týždňov,“ doplnila Jeleňová.

Okrem tejto cesty v súčasnosti rekonštruuje PSK aj hlavný ťah medzi Popradom a Starým Smokovcom. Práce na obnove 5,5 kilometra dlhého úseku sa začali v lete a mali by trvať dohromady osem mesiacov. V tomto prípade sa náklady vyšplhajú na 2,8 milióna eur, pričom 95% sú zdroje z fondov Európskej únie. Kraj má okrem toho v pláne aj veľkú rekonštrukciu Cesty Slobody vo Vysokých Tatrách.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie