Na „starom gympli“ moderne a efektívne
V čase, keď si drvivá väčšina škôl kladie otázku, ako naplniť plánované počty prijímaných žiakov, sa školy, ktorých kvalita tento problém neutralizuje, boria s iným problémom – ako naplniť vysoké očakávania žiakov a ich rodičov na výchovu a vzdelanie.
Tento problém si postuloval aj pedagogický zbor na Gymnáziu Kukučínova ulica v Poprade a odpoveďou bolo akceptovanie výzvy Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pre štrukturálne fondy č. OPV-2012/1.1/08-SORO v rámci Operačného programu vzdelávanie 2007 – 2013. Prioritná os1: Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy konvenovala so záujmom väčšiny pedagógov posunúť výučbu svojich predmetov dopredu, modernizovať a zatraktívniť ich pre žiakov.
V rámci Opatrenia 1.1: Premena tradičnej školy na modernú uvedenej výzvy pripravili pedagógovia spolu s vedením školy projekt Vzdelávame moderne, ktorý úspešne prešiel hodnotením agentúry. Tá ocenila racionálne spojenie inovácie vzdelávania žiakov, modernizácie podmienok vzdelávania a zvyšovania profesionálnej úrovne pedagógov.
Maximálna výška celkových nákladov projektu predstavuje sumu 250 406 eur, pričom 95% poskytne nenávratný finančný príspevok Európsky sociálny fond. Gymnázium ako prijímateľ zabezpečilo vlastné zdroje financovania projektu vo výške minimálne 12 520,30 eur.
Reálne je za každým „európskym“ projektom vždy obrovské množstvo práce všetkých zúčastnených. Ak však má takáto práca zmysluplné výstupy, čo tento projekt preukázateľne má, potom jeho prínos vyváži vloženú invenciu, čas, energiu a prostriedky. Škola vo svojej 60-ročnej histórii vždy poskytovala špičkové vzdelanie, neustále sa adaptuje na nové podmienky a modernizuje, projekt Vzdelávame moderne je príležitosťou urobiť to vo forme a v rozsahu, v akom by to škola z vlastných prostriedkov nikdy nedokázala.
Cieľom projektu je prostredníctvom inovatívnych metód modernizovať
vyučovací proces, vedúci k rozvíjaniu kompetencií potrebných pre
nadväzujúce vzdelávanie v systéme VŠ. Hoci jeho realizácia stále
prebieha, už dnes môžeme konštatovať, že prioritné ciele projektu:
• tvorba učebných textov a materiálov spolu s inováciou obsahu
vzdelávania vo 22 vybraných predmetoch v zmysle ŠkVP vrátane
implementácie,
• inovácia a zriadenie prírodovedných laboratórií – chemického,
biologického a fyzikálneho a ďalších odborných učební,
• zvyšovanie kompetencií pedagógov pre zavádzanie inovatívnych prvkov do
procesu vzdelávania,
sa darí napĺňať.
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.