Martin Sýkora Hokej

Babony je navždy spätý s popradským hokejom: Legenda aj na štadióne

Na stenách popradského zimného štadióna pribudlo meno, ktoré je v podtatranskom hokeji legendou. Je to Anton Babony, nadšenec hokeja a veľký ľudský vzor.

Ilustračný obrázok k článku Babony je navždy spätý s popradským hokejom: Legenda aj na štadióne
Foto: Peter Handzuš

Pamätnú tabuľu venovanú hokejistovi, politickému väzňovi a účastníkovi boja za národné oslobodenie Antonovi Babonymu odhalili dnes popoludní na priečelí Zimného štadióna v Poprade. Jej umiestnenie iniciovalo Svetové združenie bývalých politických väzňov (SZBPV) v Poprade.

„Odhalenie pamätnej tabule je významnou udalosťou pre mesto Poprad, pretože táto osoba spája históriu a súčasnosť. Popradský rodák Anton Babony bol ako vojak slovenskej armády vyslaný na východný front. Pred istou smrťou zachránil mladú študentku. Ako príslušník prvej Československej armády na Slovensku bojoval v Slovenskom národnom povstaní a vďaka kondícii hokejistu prežil aj utrpenia politického väzňa v nemeckých koncentračných táboroch,“ priblížil jeho minulosť predseda SZBPV Imrich Body. Zároveň zdôraznil, že hrdinom sa nezvykne ďakovať, a to sa vzťahuje aj na Babonyho, o ktorom sa v Poprade takmer nič nevie.

„Pre nás by mal byť vzorom národnej hrdosti a prepojenosti k športu a obrane k vlasti,“ dodal.

„Chcela som, aby môjmu otcovi bola vzdaná úcta. Kde som šla, tak tam som sa stretla s neúspechom. Stretla som sa s podpredsedom SZBPV Františkom Bednárom a on mi s tým pomohol. Keby nebolo jeho, tak by Popradčania nikdy o mojom otcovi nevedeli,“ povedala dcéra Antona Babonyho Aurélia Čarnoká. Doplnila, že jej otec bol pokojný, rozvážny a obetavý človek, ktorý rád športoval.

PREČÍTAJTE SI AJ: Divák v bráne, tréningy v jaskyni: Tretí diel popradskej hokejovej histórie

Na Babonyho si v dobrom spomína aj bývalý slovenský hokejový tréner Július Šupler. „Bol to výnimočný medzník v mojom živote. Babony bol človek, ktorý ma priviedol ešte na starý zimný štadión. Mal som asi päť rokov. Vďačím mu za to, že ma prilákal k hokeju,“ uzavrel Šupler.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM