Martin Sýkora Rôzne

Bežecký raj pod Tatrami: Lyžiari majú k dispozícii vyše 80 km tratí

Bežkárom je tu dobre. V lokalite regiónu Vysokých Tatier je pre bežeckých lyžiarov k dispozícii viac ako 80 kilometrov upravených bežeckých tratí.

Ilustračný obrázok k článku Bežecký raj pod Tatrami: Lyžiari majú k dispozícii vyše 80 km tratí
Zdroj: Dnes24.sk

K dispozícii viacero lokalít

Okrem najznámejšieho strediska na bežecké lyžovanie na Štrbskom Plese, upravené trate sa nachádzajú aj v okolí Starého Smokovca v smere na Vyšné Hágy, v Tatranskej Lomnici alebo na golfovom ihrisku vo Veľkej Lomnici. V areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese nečakali na prírodný sneh.

„Ako jediné stredisko severských lyžiarskych disciplín na Slovensku v nadmorskej výške 1400 metrov nad morom, od prvých zimných mrazov, teda od 12. novembra 2016, využili v areáli technické zasnežovanie dvojkilometrového okruhu. Túto skutočnosť ocenili nielen lyžiari slovenských klubov bežeckého lyžovania, ale aj bežci na lyžiach z Čiech, Poľska, Ukrajiny, Litvy a Bieloruska, ktorí tu našli vhodné podmienky a upravené trate pre športový tréning klasickým aj voľným spôsobom behu,“ priblížila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Andrea Žigová.

Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Vhodné pre amatérov i pretekárov

Vhodné podmienky v areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese, vrátane možnosti pretekať vo večerných hodinách pri umelom osvetlení šprintérskeho 1,6-kilometrového okruhu, podľa slov Žigovej vyzdvihli i pretekári a realizačné tímy 15 krajín, ktoré sa zúčastnili 44. ročníka Tatranského pohára od 16. do 18. decembra 2016.

„Prírodné podmienky najmä v posledných dňoch roka 2016 prispeli k tomu, že sú pre bežeckých lyžiarov na Štrbskom Plese pripravené všetky trate, ktorých okruhy v dĺžke 1,4 až 5 kilometrov sú upravené nielen pre klasickú, ale aj pre voľnú techniku lyžovania,“ uviedla Žigová. Areál na Štrbskom Plese je zároveň aj najväčším priestorom pre bežcov na lyžiach vo Vysokých Tatrách, pričom trate sú určené pre začiatočníkov, ale i skúsených bežeckých lyžiarov.

Skvalitnenie bežeckého areálu, ako aj údržbu bežeckých tratí na Štrbskom Plese, ale aj v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici, finančne podporuje aj miestna OOCR zo štátnej dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby SR. „Ide hlavne o to, aby sme prispeli k rozvoju cestovného ruchu a podporili efektívnu tvorbu širšieho produktu v rámci turizmu v regióne,“ uzavrela Žigová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM