Samospráva

Cestovný ruch v Poprade klesá: Samospráva plánuje zaviesť viaceré opatrenia

Kým v celom regióne Vysokých Tatier cestovný ruch každoročne rastie, výnimku tvorí mesto Poprad. Samospráva chce preto zaviesť viacero opatrení.

Ilustračný obrázok k článku Cestovný ruch v Poprade klesá: Samospráva plánuje zaviesť viaceré opatrenia
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Cestovný ruch v regióne Vysokých Tatier každoročne rastie, výnimkou medzi samosprávami združenými v Oblastnej organizácii cestovného ruchu (OOCR) je mesto Poprad. Podľa riaditeľky OOCR Veroniky Littvovej sa to dá na jednej strane pripísať nižšiemu počtu ruských turistov, ktorý zaznamenali v oblasti celkovo. „Na strane druhej je to službami, ktoré mesto Poprad ponúka návštevníkom ako protipól lyžovania a turistiky. To znamená, motivačný faktor zvoliť si ubytovanie v meste oproti ubytovaniu v horách, nie je adekvátny,“ zhodnotila Littvová.

Čo sa týka jednotlivých samospráv, percentuálne najvyššie nárasty vykazuje obec Štrba s nárastom počtu ubytovaných návštevníkov o 5,71 percenta, následne s nárastom počtu prenocovaní o 8,61 percenta a výrazným nárastom tržieb za ubytovanie 13,29 percenta. „Naopak, mesto Poprad vykazuje už druhý rok po sebe medziročný pokles tak počtu ubytovaných hostí o takmer šesť percent, ako aj prenocovaní o 8,76 percenta, a tiež pokles tržieb za ubytovanie na úrovni takmer dvoch percent,“ konkretizovala Littvová.

Vlani zaevidovali v Poprade takmer 193 tisíc prenocovaní, pričom najviac ich bolo v letných mesiacoch a na dani z ubytovania vybrala samospráva viac ako 144 tisíc eur. „Samozrejme, sme si vedomí poklesu počtu ubytovaných a pripravujeme viacero opatrení na prilákanie návštevníkov,“ ubezpečila vedúca odboru prezentácie, kultúry a cestovného ruchu na tamojšom mestskom úrade Ivana Piataková a zdôraznila, že mesto Poprad je stále v počte návštevníkov druhým najnavštevovanejším na Slovensku. Veľká časť návštevníkov tam prichádza najmä pre turistiku vo Vysokých Tatrách, a práve tých chce radnica prilákať aj priamo do mesta. Cieľom vedenia je výrazným spôsobom zvýšiť počet podujatí rôzneho druhu najmä počas letných mesiacov. „V rámci kultúrneho leta bude každá streda venovaná deťom, lákadlom budú určite aj džezové pondelky a podobne,“ priblížila Piataková.

Na základe spätnej väzby od návštevníkov mestskej informačnej kancelárie (MIK) chýba v najväčšom meste pod Tatrami ubytovanie typu hostel, turistická ubytovňa a podobne, teda najnižší štandard za najnižšiu možnú cenu. Čiastočne túto službu ponúkajú v letných mesiacoch školské internáty, avšak v niektorých sezónach boli počas leta zatvorené z dôvodu rekonštrukcie. „Okrem toho sa turisti často pýtajú na rozhľadňu, vežu a podobne. Na tom však už intenzívne pracujeme a v máji plánujeme v spolupráci s cirkvou, MIK a OOCR Vysoké sprístupniť vežu kostola sv. Egídia na námestí,“ priblížila Piataková ďalší z krokov, ktorý by mal situáciu zlepšiť.

MIK okrem toho rozšírila svoju ponuku sprevádzania o skupinové prehliadky v podnikoch, kde sa vyrába sklenený krištáľ, pivo alebo destiláty. Oddelenie kultúry zároveň pripravuje na letnú sezónu pestrý kultúrny program a v prevádzke by mal byť aj mestský vyhliadkový turistický vláčik. Mesto chce tiež nadviazať výraznejšiu spoluprácu so súkromným sektorom podnikateľov a pripraviť nové podujatia, ktoré zaujmú zahraničných aj slovenských turistov.

Poprad podľa Piatakovej disponuje dostatočným počtom ubytovacích kapacít, v prípade väčších akcií s vyšším počtom návštevníkov je možné ubytovanie aj v jednotlivých mestských častiach. „V meste je určite čo vidieť a navštíviť, jednou z dominánt je historická Spišská Sobota, ale aj kostol sv. Egídia, Tatranská galéria či Podtatranské múzeum. Je tu tiež akvapark, umelá horolezecká stena i pivné kúpele. Mesto zároveň organizuje a spoluorganizuje množstvo podujatí, najviac navštevované sú festivaly Made in Slovakia, Popradské kultúrne leto, Viva Italia, Tradičný vianočný jarmok, príchod Mikuláša, Popradská kultúrna jar, Popradská kultúrna jeseň, Medzinárodný festival horského filmu a mnohé ďalšie,“ vymenovala Piataková.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM