Marián Handzuš Rôzne

Cez víkend sa uskutoční 32. ročník akcie Čisté hory

Veľké čistenie značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku (TANAP) túto sobotu ukončí letnú turistickú sezónu. Štátne lesy (ŠL) TANAPu totiž pripravili už 32. ročník akcie Čisté hory.

„Tak ako každoročne aj tento raz budú dobrovoľníci čistiť tatranské doliny od odpadkov, ktoré tu zanechali turisti, podujatie začína o 8. hodine,“ priblížil koordinátor akcie Igor Stavný zo ŠL TANAPu. Pracovníci ŠL TANAPu poskytnú záujemcom plastové vrecia, zorganizujú tiež sprievod na vybraných turistických chodníkoch.
Účastníci akcie si v tento deň môžu vybrať spomedzi 12 nástupných miest. V Oraviciach je to rázcestie Tichej a Bobroveckej doliny, rampa v Roháčskej doline a horáreň Biela skala v ochrannom obvode Habovka. Ďalšie nástupné miesta sú pri vstupe do Tichej a Kôprovej doliny na Podbanskom a rampa nad zastávkou Tatranskej elektrickej železnice Popradské pleso. Okrem toho budú skupiny štartovať aj zo Štrbského Plesa pod poštou pri centrálnom parkovisku, z Tatranskej Polianky od rampy na ceste vedúcej na Sliezsky dom, z Hrebienka, ďalej z parkoviska pri kabínkovej lanovke v Tatranskej Lomnici, zo zastávky SAD Biela voda, od budovy ochranného obvodu v Tatranskej Javorine a posledná skupina vyštartuje od vstupu do Bielovodskej doliny.
V ochrannom obvode Červený Kláštor sa o týždeň neskôr, teda 2. októbra, uskutoční v spolupráci so Správou Pieninského národného parku akcia Čisté hory a potoky. Dobrovoľníci sa stretnú pri autokempingu v Červenom Kláštore.
Počas 32 rokov sa na akcii Čisté hory podieľalo už viac ak 35.000 dobrovoľní­kov z celého Slovenska, ale i zahraničia. Územie TANAPu odbremenili od približne 55.000 kilogramov rôzneho komunálneho a stavebného odpadu.

zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie