Monika Vengrínová Rôzne

Chystá sa vyvrcholenie tatranského roku plného výročí: Toto bude zlatým klincom celoročných aktivít!

Krst novej knihy, výstup na štít či retro bežkárske preteky. Aj tieto podujatia boli súčasťou projektu Rok Tatier, v ktorom si Tatranci pripomenuli hneď niekoľko okrúhlych výročí. Špeciálny rok vyvrcholí už tento piatok v SKI múzeu v Tatranskej Lomnici pri príležitosti osláv Dňa cestovného ruchu.

Ilustračný obrázok k článku Chystá sa vyvrcholenie tatranského roku plného výročí: Toto bude zlatým klincom celoročných aktivít!
Zdroj: Dnes24.sk

„S ideou zorganizovať projekt, ktorý by pripomenul významné výročia Vysokých Tatier, prišiel známy popradský publicista Mikuláš Argalács. Nie je mu ľahostajná história nášho regiónu a zaoberá sa skúmaním jednotlivých významných udalostí, ktoré sa v regióne odohrali. Táto iniciatíva následne dala dohromady jednotlivé subjekty pôsobiace v Tatrách i podhorí na poli cestovného ruchu,“ ozrejmil zrod projektu Rok Tatier Peter Duda, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry – Podhorie.

Podľa Dudu je podstatou projektu nezabudnúť na udalosti, ktoré najvýraznejšie ovplyvnili rozvoj cestovného ruchu v Tatrách i podhorí. „Dnes sa už o tom málo rozpráva, ale boli to veľké projekty, napríklad výstavba železničnej trate zo Studeného Potoka do Tatranskej Lomnice. Až po rokoch vieme oceniť význam mnohých týchto rozhodnutí, pretože na ne nadviazalo veľa ďalších subjektov so svojimi aktivitami. A tak sa masovo mohol začať rozvíjať cestovný ruch a podnikanie vo Vysokých Tatrách,“ dodal Duda.

Vysoké Tatry určovali trendy aj pre západnú Európu

Aj preto sa v OOCR Vysoké Tatry-Podhorie rozhodli pripomenúť si mnohé z výročí originálnymi spôsobmi počas celého roka. Podľa Lucie Dubielovej, riaditeľky Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, Tatranci majú z hľadiska histórie na čom stavať. „Vysoké Tatry historicky patrili medzi top destinácie, ktoré určovali trendy aj pre západnú Európu. Ide teda o poznanie svojich koreňov a pokračovanie v rozvoji v súlade s prírodným prostredím, subjektmi i celou destináciou,“ uviedla. V rámci roku výročí tak viaceré subjekty zorganizovali niekoľko špecifických akcií vrátane retro lyžiarskych pretekov, literárnej súťaže pre študentov či výstupu na Kežmarský štít v krojoch.

„Projekt mal „trochu väčšie oči“, ale napriek tomu ukázal, že je potrebné pripomínať si historické míľniky vývoja aktivít človeka v horách. Mrzieť nás môže iba to, že sa vôbec neuskutočnilo pripomenutie si 450. výročia prvého známeho výletu do oblasti Vysokých Tatier. Myslím si, že by sa v tomto type aktivít a ponúk pre domácich obyvateľov i návštevníkov malo pokračovať, treba však starostlivo vybrať a dôkladne pripraviť podujatia, vrátane dostatočnej prezentácie v predstihu,“ uviedol autor myšlienky, publicista Mikuláš Argalács.

Akcie vyvrcholia v Tatranskej Lomnici

Všetky akcie vyvrcholia už tento piatok 9. októbra v Ski múzeu v Tatranskej Lomnici. „Zlatým klincom“ celoročných aktivít sa stanú oslavy Svetového dňa cestovného ruchu spojené so slávnostným vyhodnotením Roku Tatier 2015. Doobeda sú pripravené prehliadky Ski múzea spojené s odbornou prednáškou o dôležitých historických medzníkoch rozvoja cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách pre žiakov. Poobede si tento program môže prísť pozrieť aj verejnosť.

Súčasťou osláv bude aj výstava historických a súčasných fotografií mapujúcich spomínané historické míľniky. „Prednáška bude pointovaná ako desaťminútové pásmo o výstupe Beaty Lasky k Zelenému plesu a 400. výročie výstupu Dávida Frölicha na Kežmarský štít. Návštevníci budú môcť vidieť napríklad Frölichov cestopis či záznam Beaty Lasky v kežmarskej kronike,“ priblížila Iveta Bohušová, zástupkyňa vydavateľstva Ivana Bohuša.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM