Správy

Citeľná nezamestnanosť v Prešovskom kraji: Na Slovensku je opäť najvyššia

Dobré správy prišli najmä z Popradu, nezamestnanosť v Prešovskom kraji však celkovo opäť stúpla. V Prešove sú čísla takisto menej veselé.

Ilustračný obrázok k článku Citeľná nezamestnanosť v Prešovskom kraji: Na Slovensku je opäť najvyššia
Zdroj: TASR

Oproti máju je však rast miery evidovanej nezamestnanosti o polovicu nižší. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Informovala o tom Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.

Prešovský kraj je jediný

„Po Nitrianskom kraji vzrástla miera evidovanej nezamestnanosti v mesiaci jún najvýraznejšie práve v Prešovskom kraji. A to na úroveň 11,18 percenta, čo je o 0,25 percen­tuálneho bodu viac než v máji. Prešovský kraj je tak znova jediným krajom na Slovensku, ktorý eviduje nezamestnanosť vyššiu ako desať percent,“ uviedla Heilová.

Dobrou správou podľa jej slov je, že nárast nezamestnaných už nie je taký rapídny. „V máji dosahovala miera evidovanej nezamestnanosti v Prešovskom kraji 10,73 percenta, čo bolo o 0,56 percen­tuálneho bodu viac než v apríli. Aktuálne je to o polovicu percentuálnych bodov menej,“ priblížila Heilová.

Pokles v Poprade a Kežmarku

Ako ďalej povedala, pozitívom je tiež, že v okresoch Poprad a Kežmarok došlo k poklesu miery evidovanej nezamestnanosti o 0,08, respektíve 0,75 percentuálneho bodu, čo bolo do veľkej miery spôsobené oživením cestovného ruchu, ktorý má pre ekonomiku v daných okresoch významný vplyv.

„Potvrdzuje to aj fakt, že kým v máji bolo v profesii pracovníci v službách a obchode evidovaných v Popradskom okrese 524 uchádzačov o zamestnanie (UoZ), v júni ich bolo o 49 menej, konkrétne 475. Ešte výraznejší pokles bol zaznamenaný v rovnakej štatistike v okrese Kežmarok, a to z májových 461 UoZ na 398 evidovaných uchádzačov ku koncu júna, čo je pokles o 63 UoZ. Celkovo tak bolo vyradených z evidencie v okrese Poprad 25 uchádzačov o zamestnanie, v Kežmarku ich bolo až 194,“ spresnila Heilová.

V okrese Prešov úbytok

Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti je aj naďalej v okrese Kežmarok (18,29 percenta), nasledujú Vranov nad Topľou (15,77 percenta) a Sabinov (14,85 percenta).

„Dobrým signálom z prostredia trhu práce je pozitívny vývoj voľných pracovných miest (VPM) vo väčšine okresov Prešovského kraja. Najviac ich bolo v okrese Poprad, naopak, úbytok bol zaznamenaný v okresoch Prešov, Vranov nad Topľou, Levoča a Stropkov. Keďže spôsob evidencie a vedenie štatistík o VPM je pomerne zložitý a môže byť často skreslený, je potrebné na to nazerať s istou rezervou,“ dodala Heilová.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie