Správy

My sme les žiada vládu o zastavenie výstavby v národných parkoch

Iniciatíva My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavbu v národných parkoch.

Ilustračný obrázok k článku My sme les žiada vládu o zastavenie výstavby v národných parkoch
Zdroj: TASR

Zastavenie žiadajú dovtedy, pokým nebudú v národných parkoch schválené zonácie a programy starostlivosti. Informoval o tom Karol Kaliský z iniciatívy.

Ultimátum

Žiadame vládu SR, aby najneskôr do konca septembra 2020 z dôvodu predbežnej opatrnosti a koncepčnosti ďalšieho rozvoja zabezpečila právny rámec pre okamžitý ‚stop stav‘ ako preventívne opatrenie zachovania prírodných hodnôt predovšetkým v turisticky atraktívnych a rozvojových územiach národných parkov,“ uviedol Kaliský.

Pripomenul, že vedci vo februári 2012 žiadali zastavenie výstavby, ale ich argumenty neboli vypočuté.

Tlak developerov

Množstvo vzácnych lokalít bolo podľa iniciatívy znehodnotených výstavbou alebo čelia tlaku developerov. Kaliský spomenul napríklad ubytovací komplex Škriatkov les v Demänovskej doline či nové lanovky a zjazdovky v časti Chopok – Juh v Nízkych Tatrách, vo Vysokých Tatrách je to rozšírenie Majláthovej chaty pri Popradskom plese, zástavba Mlynických lúk či nové zjazdové trate a lanovky priamo na Štrbskom Plese.

Všetky tieto projekty sa plánujú v turistických centrách, ktoré už dnes nezvládajú nápor turistov, čo sa prejavuje dopravným kolapsom či znižovaním zážitku alebo komfortu z návštevy týchto území,“ konštatuje Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.

Platné územné plány

Tomáš Vida z My sme les tvrdí, že v platných územných plánoch Žilinského a Prešovského kraja je napísané, že v národných parkoch sa nemajú zvyšovať lôžka a má sa rešpektovať funkcia ochrany prírody. Nové projekty spôsobujú opačný trend a zvyšujú návštevnosť, podotkol.

Z prieskumu agentúry Focus vyplýva, že 83 percent ľudí je za zastavenie akejkoľvek ďalšej výstavby v národných parkoch, pokiaľ nebude schválená zonácia. Tá by mala rozdeliť každý národný park na zóny a určiť limity pre výstavbu a definovať únosnosť zón z pohľadu návštevnosti, priblížil Kaliský.

Veža sa stavia napriek petícii: Bude niesť meno legendárneho horolezca
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM